Gıda Hattı

IMF'e Göre Türkiye: "Bir Başarı Öyküsü"

16 Nisan 2007, 17:33
Paylaş

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo de Rato, Türk ekonomisinin son yılların en büyük başarı öykülerinden birini oluşturduğunu ve bu yüzden hem hükümetin hem halkın kutlanması gerektiğini söyledi.

IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky ile IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık bahar toplantılarının hemen öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen de Rato, seçim ortamının Türk ekonomisini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine, dünyanın her yerinde seçimlerin kendi dinamiği bulunduğunu ve bunun sadece Türkiye'ye mahsus bir özellik olmadığını belirterek, “Tabii ki biz seçim kampanyaları döneminde bile genel makro ekonomik stratejinin akılda tutulması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Hükümetin son yıllarda uygun ekonomik politikaları sorumlulukla yerine getirdiğini vurgulayan Lipsky de, Türkiye'nin IMF destekli programının 6. gözden geçirme görüşmelerinin başarıyla sonuçlandırılması konusunda Türk tarafının ve IMF heyetinin anlaşmaya vardığını hatırlattı. “Hükümetin, uygun politikalara bağlılığını sürdüreceğine ilişkin çok iyimser” olduklarını ifade eden Lipsky, Türkiye'nin yıllardır sürdürdüğü ekonomik ilerlemede yeni bir kilometre taşına ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Niyet Mektubu tamam

Bu arada Hazine Müsteşarlığı, IMF ile Niyet Mektubu taslağı üzerinde mutabakat sağlandığını ve IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun 2007 yılı Mayıs ayı içinde toplanarak, 6. Gözden Geçirmeyi görüşmesinin beklendiğini bildirdi. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“20 Mart 2007 tarihli Basın Duyurusu ile Stand-By Düzenlemesi'nin 6. Gözden Geçirme çalışmaları kapsamında Uluslararası Para Fonu heyeti ile 2007 yılı Mart ayı içinde gerçekleştirilmiş olan görüşmelerde birçok alanda mutabakat sağlandığı ve KİT'lerin orta vadede kamu maliyesi program hedefleriyle uyumlu bir performans sergilemesine katkıda bulunacak kısa, orta ve uzun dönemli yapısal içerikli düzenlemelere yönelik teknik çalışmaların bir süre daha devam ettirilmesine ihtiyaç bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu.Heyetin ülkemizden ayrıldığı tarihten itibaren yürütülen teknik çalışmalar sonuçlandırılmış olup, bu konuda da Uluslararası Para Fonu Heyeti ile mutabakata varılmıştır.”

Açıklamada, bu aşamada, programda ortaya konan kamu maliyesi hedeflerine KİT'lerin yapacağı katkıyı desteklemek üzere KİT ve Merkezi Yönetim Bütçesi harcamalarında GSMH'nin yüzde 0,2'si oranında tasarrufa gidilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

IMF Raporunda Türkiye

Uluslararası Para Fonu IMF'nin yayımladığı “Dünyanın Ekonomik Görünümü” raporunda, Türkiye'de bu yılki büyüme oranı, GSYH'nin yüzde 5'i, tüketici enflasyonu da aylık ortalamalar bazında yüzde 8 olarak tahmin edildi. IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık ortak Bahar Toplantıları öncesinde yayımlanan raporda, Türkiye'de gelecek yıl için öngörülen büyüme ve aylık ortalamalardan oluşan yıllık tüketici enflasyonu oranı beklentileri de aynı kriterlere göre, sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 4.3 olarak dile getirildi. Raporda, Türkiye'nin cari açık oranı da GSYH'ye göre bu yıl yüzde 7.3, gelecek yıl da yüzde 6.8 olarak tahmin edildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.