Gıda Hattı

İMF'den Kriz Uyarısı

18 Ekim 2007, 17:04
Paylaş

Uluslararası Para Fonu, uluslararası mali piyasalarda yaşanan krizin dünya ekonomisini olumsuz etkileyeceğini duyurdu. İMF uzmanları, dünya ekonomisindeki büyüme beklentisini yüzde 5.2’den yüzde 4.8’e düşürdü.

Küreselleşme ve gelişmiş iletişim teknolojileri, dünyanın küçük bir kasaba halini almasını sağladı. Ne var ki, özellikle para piyasalarında küreselleşme, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir krizin, tüm dünya piyasalarını anında etkilemesine de neden olmakta.Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletlerinde meydana gelen Mortgage krizinden etkilenen finans piyasaları, henüz fırtınayı tam olarak atlatmış değil. Krizin etkilerinin, büyük ölçüde kontrol altına alınabildiğini bildiren Uluslararası Para Fonu uzmanlarına göre, piyasaların yeni şartlara uyum sağlaması zaman alabilir. Uzmanlar, bu süre içinde sıkıntıların yaşanmasının doğal olduğunu vurguluyor.

”Krizin etkisi uzun sürecek

Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanı Henry Paulson’a göre, Mortgage krizi, Amerika Birleşik Devletleri ekonomisi için en önemli risk faktörü. Paulson, geçtiğimiz hafta yaptığı bir konuşmasında aylardır devam eden gayrımenkul krizinin, Amerikan ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin zannedilenden daha uzun süreceğini ifade etti. Bakan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlam büyüme oranlarına rağmen Para piyasalarının ve gayrımenkul sahiplerinin de etkilenmelerinin muhtemel olduğunu vurguladı.

Sağlıklı büyümeye rağmen...

Büyüme, IMF Para ve Sermaye Piyasaları Dairesi Müdürü Jaime Caruana’nın da gündeminde. Caruana, dünya çapında sağlıklı büyüme rakamlarının kaydedilmesini iyi haber olarak verirken borsalardaki dalgalanmaların durulduğunu ve hisse senetleri piyasalarının stabilize olduğunu söyledi.

Caruana’ya göre, yaşanan finans krizinin, dünya ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacak. Uluslararası Para Fonu, dünya çapındaki büyüme oranı beklentisini yüzde 5.2’den yüzde 4.8’e düşürdü. Kuruluşun, konuyla ilgili ayrıntılı bir raporu bugün yayımlaması bekleniyor.

Küresel finans piyasalarında güvensizliğin arttığına ve bu güvensizlik sonucunda bankaların kredi vermekte zorlandığına dikkat çeken Caruana, “Uluslararası bankalar piyasası üzerindeki bu baskı, büyük ihtimalle fiyatların artmasına, kredi miktarlarında bir düşüşe ve kredi verilmesinde zorluklara sebep olacaktır” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hem devlet hem de özel kuruluşlar risk idaresi yapmaya başladılar. New York Times’ın haberine göre, çok sayıda Amerikan bankası, olası bir mortgage ve kredi krizinin meydana getireceği dalgalanmayı karşılayabilmek amacıyla bir tür süper fon oluşturmayı hedefliyor. Bu habere göre, bankalar, kendi hisse senetlerinden elde edecekleri yaklaşık 200 Milyar Doları bu fona aktaracak.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.