AramaArama
Gıda Hattı

İmalat Sektörü PMI Mart'ta geriledi

2 Nisan 2018, 12:27
Paylaş
İmalat Sektörü PMI Mart'ta geriledi

Şubat ayında 55,6 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Mart ayında 51,8 düzeyine geriledi. Buna rağmen endeks, Mart’ta Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarının iyileştiğine işaret etti.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Şubat 2018 dönemi sonuçlarını içeren Mart ayı raporları açıklandı.

Endeks geriledi, sanayide koşullar iyileşti

Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, Şubat ayında 55,6 olarak ölçülen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, Mart’ta 51,8 düzeyine geriledi.

Ancak bu gerilemeye rağmen son anket verileri, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarının daha da iyileştiğine işaret etti. Yeni sipariş hacmi, üretim ve istihdamdaki artışlar sektördeki büyümede etkili olurken, güçlenen talebin etkisiyle üretim üst üste 14’üncü ay olacak şekilde Mart 2018’de yükseldi.

sanayi-gidahattiBüyüme hızı uzun dönem ortalamasının üzerinde

Büyüme hızı Şubat’a kıyasla gerilemekle birlikte, Mart ayında güçlü düzeyde ve uzun dönem ortalamasının üzerinde kaydedildi. Hem iç hem de dış pazarlardan gelen yeni sipariş hacmi Mart ayında daha da artarken, bu artış ürün çeşitlendirmesiyle güçlenen müşteri taleplerinden kaynaklandı. Bunun yansıması olarak, firmalar operasyonel kapasitelerini genişletmek amacıyla istihdam düzeyini Mart’ta artırmaya devam etti.

Döviz kurundaki artış, firmaların maliyet yükünü artırdı

Şubat ayına kıyasla daha düşük oranda olmakla birlikte imalatçılar satın alma faaliyetlerini artırmayı Mart ayında da sürdürürken, üretim öncesi stoklar yatay seyretti.

Döviz kurundaki olumsuz gelişmeler ham madde fiyatlarının yükselmesine neden olurken, buna bağlı olarak firmaların maliyet yükleri artmaya devam etti. Böylece Türk imalat sektörünün nihai ürün fiyatları daha yüksek oranda artış gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI anket verileri hakkında değerlendirmede bulunan IHS Markit Ekonomisti Gabriella Dickens, “Önceki aya kıyasla yavaşlamakla birlikte Türk imalat sektörünün faaliyet koşulları Mart’ta iyileşmeye devam etti. Üretim hacmi, yeni siparişler ve istihdamdaki artışlar büyümenin devam etmesinde etkili oldu” değerlendirmesini yaptı.

sanayi-uretim-gidahattiİstanbul İmalat PMI Mart ayında 52,2 oldu

Şubat ayında 54,2 olarak gerçekleşen İstanbul Sanayi Odası İstanbul İmalat PMI da Mart’ta 52,2 oldu. PMI, önceki aya kıyasla hız kesmiş olmasına rağmen İstanbul imalat sektörünün daha da büyüdüğünü gösterdi. Sektörün büyüme hızı uzun vadeli trendinin üzerinde kaydedildi.

Firmalar yeni iş almaya Mart ayında da devam ederken, ankete katılanlar bu artışın yükselen müşteri taleplerinden kaynaklandığını belirtti. Bunun yansıması olarak firmalar üretimlerini üst üste 13’üncü ay olacak şekilde genişletti.

Yeni işlerdeki artış, firmaların istihdam düzeyinin Mart 2018’de daha da büyümesini sağladı. Artış hızı Şubat’a göre gerilemiş olmakla birlikte, güçlü düzeyde ve uzun dönem ortalamasının (Ocak 2006’dan beri) üzerinde gerçekleşti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.