AramaArama
Gıda Hattı

İmalat sanayi Ağustos’ta kapasite kullanımını artırdı, reel kesimde güven düştü

25 Ağustos 2021, 13:03
Paylaş
İmalat sanayi Ağustos’ta kapasite kullanımını artırdı, reel kesimde güven düştü

Ağustos 2021’de bir önceki aya göre İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı 0,4 puan artarak 77,1 seviyesinde gerçekleşirken, Reel Kesim Güven Endeksi 0,9 puan azalarak 113,9 seviyesine geriledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), imalat sanayinde faaliyet gösteren 1739 iş yeri tarafından yanıtlanan İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarına dayalı imalat sanayi kapasite kullanım oranı ile reel kesim güven endeksi Ağustos ayı sonuçlarını açıkladı.

İmalat sanayi Ağustos’ta kapasite kullanımını artırdı

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 77,1 gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA) da, bir önceki aya göre 0,4 puan artarak yüzde 76,8 seviyesinde gerçekleşti.

Reel kesim güveni azaldı

Buna karşılık, Ağustos ayında reel kesim güven endeksi azaldı.

2021 yılı Ağustos ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak 113,9 seviyesinde gerçekleşirken; mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki üretim hacmi, gelecek üç aydaki toplam istihdam, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) ise bir önceki aya göre 0,1 puan artarak 112,2 seviyesinde gerçekleşti.

Sanayiciler gidişattan tedirgin!

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,4 puan artarak yüzde 24,6 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,8‘e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 76,0’a gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı ise yüzde 9,2’ye yükseldi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.