Gıda Hattı

İmaj, Şekerleme ve Çikolata Ambalajında Pazar Payını Artıracak

17 Ekim 2007, 18:35
Paylaş

Bu yılın ilk çeyreğinde 10 renkli tifdruk baskı yatırımını gerçekleştiren İmaj Ambalaj’ın üretim kapasitesi önceki yıla göre yüzde 20 oranında arttı. Üretimle birlikte ciroyu da yükselten firma, yatırımlarını çikolata ve şekerleme ambalajında pazar payını artırma hedefiyle yönlendiriyor.

2007 yılında iki önemli sınavdan geçen Türkiye ekonomisinin 2008 yılında büyümesini sürdüreceğini dile getiren İmaj Ambalaj Genel Müdürü Sadettin Korkut, bu gelişmeler doğrultusunda yılın son çeyreğinde yeni bir yatırım yapmayı planladıklarını söyledi. Fleksibıl pazarında etkinliklerini artıracak yatırımlarla ağırlıklı olarak şekerleme, çikolata ambalajında Pazar payını yükseltmeyi planladıklarını açıklayan Korkut, en son bükülebilir-çift büküm (twistable) UPVC film üreten yıllık 4 bin ton kapasiteli dört tesis satın alındığını iletti. “Bu yatırımımızla ülkemizde ve yakın coğrafyamızdaki dış pazarlarda twistable şekerleme, sakız ve çikolata ambalajlarında payımızı arttırmayı hedefliyoruz” diye konuşan Korkut, genel ekonomide yaşanan istikrarın da etkisiyle daha uzun vadeli iş planları yapma olanağının doğduğunu belirtti. Korkut, “İmaj olarak biz de 2007 yılının ilk çeyreğinde 10 renkli tifdruk baskı yatırımını tamamladık. Bu yatırımla üretim kapasitemiz önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 oranında artmıştır. Yıl sonuna kadar üretimi artırmakla kalmayıp, ciromuzu da yüzde 20-25 oranında yükseltmeyi planlıyoruz” dedi.

“Ekmeğin ambalajlanma yönetmeliğini bekliyoruz”

İmaj Ambalaj olarak ağırlıklı gıda sektörüne ambalaj malzemesi tedarik ettiklerini belirten Korkut, bu nedenle gıda güvenliğini çok önemsediklerini ve ISO 22000 ve ISO 9001:2000 standartlarında üretim yaptıklarını aktardı. Uluslararası standartlarda üretim yaptıklarını vurgulayan Korkut, bununla birlikte önümüzdeki dönemde 2005 yılında Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Gıda ve Gıda ile Temasta Bulunan Malzemelerin Piyasa Gözetimi Kontrolü ve Denetimi yönetmeliğinin ve Ekmeğin Ambalajlanması ile ilgili yönetmeliklerin etkin bir şekilde uygulanmasını beklediklerini söyledi. Ancak, ambalaj atıklarının geri dönüşümünün sağlanmasını da önemli olduğunun altını çizen Korkut, Ambalaj Atıkları Yönetmeliği’nin uygulanmasında üreticilerin, tüketicilerin bilinçlendirilmesinin yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde çalışmalar yapılmasının çok önemli olduğunu belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.