Gıda Hattı

İlknur Menlik

11 Haziran 2007, 01:40
Paylaş
İlknur Menlik

2007’yi geride bırakırken

Seçimlerle dolu koca bir yılı geride bırakıyoruz. Neredeyse yılın yarısının seçim beklentileriyle geçmesi ekonominin tüm sektörlerinde olduğu gibi, gıda sektöründe de büyüme oranının beklenenden daha düşük çıkmasına neden oldu. Bir de dünyada ve ülkemizde küresel ısınma nedeniyle yaşanan kuraklığı ve buna bağlı bir çok üründe meydana gelen ürün kalitesi ve rekolte düşüşünü de bunun üzerine eklemeliyiz. Gıda sektörünün tarımla ilişkisi düşünüldüğünde, sanayici için 2007’nin zorlu geçtiğini söyleyebiliriz.

Bu sayımızda kapağımıza taşıdığımız Bitkisel Yağ sektörü, bu sıkıntıyı en çok hisseden sektörlerden biri. İthalata dayalı bir büyüme eğilimi sergileyen yağ sektörü, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Edip Uğur’un deyişiyle kısa bir süre sonra “mamul yağ ithalatçısı” konumuna gelebilir. İthalata 1,5 milyar dolar gibi yüksek bedeller ödeyen sektörü ithalata yönlendiren neden, yağlık tohum üretiminin artmayışı. Sektörün çözüm önerilerini hem haberimizde, hemde Edip Bey ile röportajımızda bulabilirsiniz.

Önemli dosya konularımızdan birisi de, “Türkiye’de Gıda Güvenliği ve Kontrol Sisteminin Yeniden Yapılandırılması ve Güçlendirilmesi AB Eşleştirme Projesi”. Proje ile gıda sektörünün AB ile uyumlulaştırma çalışmalarında önemli mesafeler kaydedildi. Bizde bundan sonraki süreçte neler olacağını takip edeceğiz.

Yılın bu son sayısında gündemi meşgul eden Helal Gıda konusu hakkında farklı bir açılım getirmek istedik ve sorumuzu sorduk: “İhracatın önü Helal Gıda Sertifikası ile mi açılacak?”. Dosyamızı okuduktan sonra sizin de aklınıza başka sorular geleceğinden eminim.

İthalat Genel Müdürlüğü’nün, AB menşeli gıda ürünlerinde açılan tarife kontenjanlarının tahsisini sanayiciye vermesi ve bu tahsislerin üçüncü şahıslara devredilemeyecek olması, gıda sanayicisi tarafından memnuniyetle karşılandı. Gıda sanayinin sesi olan bir dergi olarak, sanayicinin görüşlerini ön planda tutan bu uygulamayla ilgili İthalat Genel Müdürlüğü ve ekibine de teşekkür etmek istiyoruz.

Geride bıraktığımız bir yıl içinde gıda sektörü üzerinde okurlarımızla birlikte attığımız ufuk turuna, 2008 yılında da devam edeceğiz. Ufuk turumuza katılmak isteyenlere ve daha sağlıklı bir gelecek adına her türlü görüş ve eleştiriye kapımızın açık olduğunu ifade ediyor, yaklaşan Kurban Bayramı ve Yeni yılınızı kutluyorum.

Esen kalın…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.