Gıda Hattı

İlknur Menlik

11 Haziran 2007, 01:40
Paylaş
İlknur Menlik

 Gıda Sektörü Yılın Son Çeyreğine Hızlı Giriyor

“Yazın tüm sıcaklığına şeker kotaları ile ilgili Danıştay kararı eklenince başta nişasta sanayii olmak üzere tüm şekerli mamül sektörünün gözleri Ankara'ya çevrildi”

Evet, hemen Danıştay’ın nişasta sanayii ile bu sanayinin ürettiği ürünleri kullanan diğer sektörleri ve mısır üreticisi çiftçileri de  sıkıntıya sokan kararı aklınıza geldi, değil mi? Haklısınız…Ama giriş cümlesi tam bir yıl önceki bir başyazıma ait. Şaşırdınız, ama doğru! Danıştay geçen yıl aldığı kararı bu yıl da yineledi ve bize de bu sayfalarda aynı sözleri tekrar etmek düştü. Nişasta Üreticileri Derneği (NÜD) Başkanı da bir toplantı düzenleyerek, Danıştay’ın kararını protesto ettiklerini açıkladı. Bizde bu konuyu sayfalarımıza taşıdık. 

Bu ay kapak konumuz İstihdam Politikaları ve Gıda Sektörü. Hükümetin Üç Aylık Acil Eylem Planı’nda, öncelikle üzerinde durduğunu belirttiği işsizlik ve istihdam konusunu, özelinde gıda sektörünü de dahil ederek masaya yatırdık. Bu sayımızda iş dünyasının önde gelen kuruluşlarının başkanlarının görüşlerine yer verdiğimiz dosyamız, ortaya şu sonucu çıkardı. ‘Türkiye büyüyor, ama istihdam artmıyor’.

Dosya konumuz ise makarna sanayi. Gıda ihracatında en güçlü olduğumuz alan olan makarna, sanayicisinin deyişiyle ‘tüketici tarafından tam olarak tanınmıyor’. Makarnanın tanıtımı için düzenlenen etkinliklere bizde Gıdahattı olarak katkıda bulunalım istedik ve makarna dosyası oluşturduk. Bu ayın sohbetini de Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Murat Bozkurt ile yaptık. 

Gündemimizdeki bir diğer konu olan 16 Ekim Dünya Gıda Günü, bu yıl ‘Gıda Hakkı’ teması ile işleniyor. Bu yılın etkinlikleri, tam da bir çok ülkenin tarım ve gıda ürünleri ihracatlarına çeşitli yasaklar koyduğu bir döneme denk geldi. Küresel ısınmanın bir sonucu olan ihracat yasakları ve kotalar, ülkelerin kendi tüketicilerini korumaya yönelik bir uygulama olmasına rağmen, aynı zamanda ‘Gıda Hakkı’ ile çelişen bir durum. 

Son olarak vurgulamak istediğim konu ‘Gıda ve Beslenme Koordinasyon Konseyi’. TGDF ile Türkiye Diyetisyenler Derneği işbirliği ile kurulan Konsey, her iki sivil toplum örgütünün konuya ne kadar ciddi ve profesyonel yaklaştığının göstergesi. Konseyin gıda ve beslenme konusunda toplumun değişik kesimlerini bilgilendirme amacını en iyi şekilde gerçekleştireceğini ve gıda alanında doğru politikaların oluşturulmasına katkıda bulunacağını düşünüyorum.

Gündemimiz yine yoğun, dergimiz yine dopdolu…

Yaklaşan Ramazan Bayramınızı kutluyor, huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.