Gıda Hattı

İlknur Menlik

11 Haziran 2007, 01:40
Paylaş

Her Yeni Bir Diğerinin Habercisidir 

 

Türkiye aylardır sonucu merakla beklenen seçim sürecini başarıyla tamamladı. Yeni dönemde ekonominin her alanıyla birlikte, gıda ve tarım sektörlerinde de yeni başlangıçların olması, tüm paydaşların sorunları aşmada ve sektörü kalkındırmada ortak hareket etmesi tek dileğimiz.

 

 

Bugün gelinen noktada, gıda sektörünün reel durumunu İSO 500 Sanayi Kuruluşu Raporu bir nebze olsun ortaya koydu. Bu yıl 74 firmayla listeye giren gıda sektörü, 194 milyar YTL gibi azımsanamayacak bir katma değer yaratmış olmasına rağmen, bir gerileme de görülüyor. Önümüzdeki yıllarda takip edilecek iyi ekonomi politikalarıyla bu rakamların artması kaçınılmaz olacaktır. Haberimizde sektörün genel panoramasını vermeye çalıştık.

 

 

Bu sayıdan itibaren Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Erol Akademik Kurulumuza katılmış bulunuyor. Dergimize çok değerli katkıları olacağından eminiz.

 

 

2007’de ihracatta belirlenen “hedef ülkeler” arasında yer alan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Ralph Gifford ile iki ülke ilişkilerini tarım ve gıda boyutuyla ele aldık. Gıda sanayinde dünya standartlarını yakalayan üreticilerimizi Amerika’ya ihracat ve yatırıma davet eden Müsteşar Gifford ile keyifle okuyacağınız bir röportajı gerçekleştirdik.

 

 

Ayrıca son yıllarda, kararlı bir şekilde mücadele edilen obezite ile ilgili, AB’de hangi gelişmelerin yaşandığı, gıda otoriteleri ve firmaların obeziteyle mücadelede hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunu ilgiyle takip edeceğiniz bir haberi de dergimiz sayfalarında bulacaksınız. 

 

          Kapak konumuzu ise tüm dünyada hızla yükselişe geçen meyve suyu sektörüne ayırdık. Fırsatları iyi değerlendirip, planlı yatırımlar yaparsak dünya meyve suyu pazarında söz sahibi olabileceğimizi çok iyi biliyoruz. Sektörün gelişimi, meyve suyunda yeni trendler ve fırsatlar konusunda MEYED Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi ve sektörün önde gelen isimleriyle görüşerek zengin bir meyve suyu dosyası oluşturduk.    

           Gördüğünüz gibi gündemimiz çok yoğun… Her sayımızda yeni bir gündemle karşınıza gelerek, gıda sektörünün sesi olmaya devam ediyoruz. Gıdahattı olarak “Her Yeni Bir Diğerinin Habercisidir” diyoruz ve seçimlerle başlayan yeni dönemle birlikte yeniliklerin gönlünüzce olmasını diliyoruz.

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.