Gıda Hattı

İlknur Menlik

11 Haziran 2007, 01:40
Paylaş

Her işte bir hayır var

Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapamasa da, bu durum hayırlı bir gelişmeninde önünü açtı. Kasım ayında yapılması planlanan genel seçimler 22 Temmuz’a çekildi. İşte ‘her işte bir hayır vardır’ dememiz bundan. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Kasım ayında yapılacak seçimler nedeniyle siyasal söylemlerin öne çıktığı bir ortamda neredeyse 2007 yılını ‘kayıp bir yıl’ olarak geride bırakacaktık. Oysa şimdi iki aydan kısa bir sürede Türkiye seçimini yapacak. 

 

 

Bu dönemde kamuoyu gündeminin yoğun siyasi tartışmalara odaklanmasını normal karşılamak gerek. Ancak hiç olmazsa 22 Temmuz’dan, yıl sonuna kadar kalan beş ayı kısır siyasi çekişmelerden uzak geçirme şansımız doğmuştur. Dileriz ki, bu seçim dönemi siyasi istikrarın korunmasına katkı yapacak şekilde sonuçlanır. Aksi halde siyasi istikrarla birlikte sağlanan ve Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine rağmen bugüne kadar bozulmamış ekonomik istikrarı korumak da mümkün olmayacaktır. Böyle bir durumun başta gıda sektörü olmak üzere bütün iş dünyasını belirsizlikler içine sürüklemesi kaçınılmaz olacaktır. 

 

 

Dergimizin yayınına günler kala; TGDF’nin üzerinde ısrarla durduğu, gıda sektörünün en önemli beklentisi haline gelen KDV indirimi kararının çıkması, sektörde büyük bir memnuniyete yol açtı. Her sayısımızda yer vererek, gündemde kalmasına katkı sağlamaya çalıştığımız KDV indirimini, sektörün gelişmesi yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz.

 

 

Dergimizin kapak konusunu, sadece Türkiye’de değil, dünyada da yaşanan bir tartışmaya ayırdık. Türkiye’de margarin sektörünü ele aldığımız haberimizi, yağlar etrafında dönen tartışmalar ekseninde şekillendirdik. Sektörün bilen, bilmeyen herkesin konuşmasından şikayetçi olduğu konuya ilişkin olarak konuk yazarımız Prof. Dr. Tanju Besler’in yazısında da çarpıcı bilgiler yer alıyor

 

 

Bu sayımızda TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci ile yaptığımız sohbeti de bulabileceksiniz. Gıdahattı olarak Kirişci’yle birlikte Meclis’in HACCP’li mutfağını dolaşmak ve görüntülemek bize ayrı bir keyif verdi. 

 

 Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle…

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.