Gıda Hattı

İlknur Menlik

9 Şubat 2007, 14:42
Paylaş

Sektör 2007’den umutlu

Türk gıda sektörü, gelişmelerle dolu bir yılı daha geride bıraktı. Kurulduğu günden bu yana sadece sektörün sorunlarını değil, çözüm önerilerini de politika oluşturanların gündemine taşıyan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) 2006’da da başarılı çalışmalar gerçekleştirdi.

Bunun en somut örneği ise, TGDF’nin uzun soluklu bir çalışmayla hükümetin gündemine taşımayı başardığı gıdada KDV indirimi konusu oldu. Şimdi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışmaların sonuçlanmasını bekliyoruz. Gıdada KDV indiriminin gerçekleşmesi, elbette sektör için tüm sıkıntıların sona ermesi anlamına gelmeyecek. Zira sektörün tarladan başlayıp, çatala kadar uzanan yolculuğu büyük sorunlar ve güçlüklerle dolu.

Bu amaçla 2007 yılında sektörün alt kollarına daha geniş bir projeksiyon tutacağız. Bu sayımızda en temel gıda maddesi olan, “süt ve süt ürünleri” sektörünü mercek altına aldık. SET-BİR Başkanı Erdal Bahçıvan’la gerçekleştirdiğimiz sohbet, sektörün durumuna ışık tutan önemli mesajlar içermekte.

Gıda sektörünün ve sanayicinin sesini duyurmak yolunda önemli bir işlevi yerine getiren Gıdahattı bu sayısında, sektörden önemli isimlerin 2006 yılı değerlendirmeleri ve 2007 yılı beklentilerine de yer verdi. Umarız seçimlerin olumsuz etkilerinden kaygı duyan sektörün beklentileri ve önerileri ilgililer tarafından dikkate alınır ve Türk gıda sektörü hak ettiği konuma ulaşır. Böylece sektörün ülke kalkınmasına yapacağı katkının artacağı da kuşkusuzdur.

Reklam Kurulu, fonksiyonel gıda reklamları konusundaki kararlarıyla son dönemde dikkatleri üzerinde topluyor. Sektör için büyük önem arz eden konuya bakışlarını dergimiz için kaleme alan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü ve Reklam Kurulu Başkanı Özcan Pektaş’ın görüşlerinin büyük ilgi çekeceğine inanıyoruz. Yoğun haber trafiği içinde bizimle söyleşiye zaman ayıran Celal Pir ise sektörün dışında biri olmasına rağmen ilginç yorumlarıyla hepimize bir ufuk turu attırıyor. Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için her türlü görüş, öneri ve eleştiriye açığız.

Esen kalın…

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.