Gıda Hattı

İlknur Menlik

21 Aralık 2006, 15:11
Paylaş

Yeni bir yıla doğru

     Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu’nun 2. Olağan Kurulu’nu Kasım ayı içinde gerçekleştirdik. Sektörün baş aktörlerinin yer aldığı toplantıya Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da konuk etmekten gurur duyuyoruz. Sayın Başbakan toplantıda gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, gıda sektörü için hayati bir öneme sahip olan KDV oranları konusunda bir müjde verdi. TGDF’nin başarılı çalışmaları sonucunda yüksek KDV oranlarının hem üretici, hem tüketici açısından yarattığı sıkıntı konusunda bilgi sahibi olan Başbakanımız KDV oranlarında indirime gidileceği sözünü verdi. 

     Yılın sektör açısından yoğun geçen gündeminde TGDF olarak, fonksiyonel gıda pazarında önemli bir unsur olan “Sağlık Beyanları ve Reklam” konusunda bir konferans gerçekleştirdik. Sanayi Bakanı Ali Coşkun’un katılımıyla  gerçekleştirilen  konferansta, sağlık beyanları konusunda tek yetkili kurumun Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olduğu ortaya kondu.

         Bu sayımızın Özel Eki “Fonksiyonel Reklam” bu konudaki tüm sorulara açıklık getirecek önemli bir kaynakça olacak.Bu sayımızın konuğu TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu idi. Kendisiyle reel sektördeki gelişmelerden  AB sürecine kadar geniş bir yelpazede sohbet ettik. Yoğun gündemine rağmen bizlere zaman ayıran  Hisarcıklıoğlu, gıda sektörünün  KDV  indirimi talebini şahsen desteklediğini ve bu konuda TGDF’nin yanında olduğunu ifade etti.

      KDV İndirimi Avrupalı sanayicinin de gündemindeydi. Bu yıl Türkiye’de üçüncüsü düzenlenen European Roundtable of Industrialists Türkiye Genişleme İş Konseyi toplantısında ERT’nin Genişlemeden Sorumlu Başkanı Antony Burgmans da konuyu Başbakan’ımıza bizzat ileterek sektörümüzün haklı talebine destek verdi.

      2006 yılında yayın hayatına başlayan GIDAHATTI çok kısa bir süre içinde sektör profesyonellerinin kurumsal iletişim platformu olmayı başardı. Bu başarıda başta GIDAHATTI ekibi olmak üzere TGDF Yönetim Kurulu’nun yayın anlayışı konusundaki hassas ve özgürlükçü yaklaşımının yattığını ifade etmekte fayda görüyorum.

Yeni yılınızı ve Kurban bayramınızı şahsım ve ekibim adına kutlarım.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.