Gıda Hattı

İlknur Menlik

14 Nisan 2008, 00:00
Paylaş
İlknur Menlik

Farklı pencereler

Amerikan Tarım Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar Merkezi (USDA-ERS), Haziran ayında bir rapor yayınladı. Rapor, sadece ABD'de, 2007/2008 yılları arasında gıda ve tarım ürünlerinde meydana gelen fiyat değişimleri hakkında bilgi veriyor. Örneğin, buğday fiyatı %80,33 artmış. 2007'den bu yılın haziran ayına kadar en yüksek artış ise mercimekte yaşanmış, artış oranı %147,33. Bu örnekteki fiyat artışları başka gelişmiş ülkelerde de yaşanıyor. Ülkemiz dünyada yaşanan bu gelişmelerden epey etkilendi. Fiyat artışları bize de yansıdı, bizde de yaşandı. Bunda özellikle de geçen yıl yaşanan kuraklığın büyük etkisi oldu. Kuraklık tehlikesi geçmiş değil, ama alınacak önlemlerle tarımsal ürünlerde ve gıdada tüm dünyada yaşanan bu fiyat artışlarını lehimize çevirmek mümkün görünüyor.

Bu sayımızda; yaşanan gelişmelerle ilgili tüm olan bitenlerin küçük bir özetini veriyoruz. Ayrıca dünyada ve ülkemizde neler olduğunu sizler için mercek altına aldık. Bu konulardaki yetkin isimlerle görüştük. Bu kişilerden birisi de TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu. İlgiyle okuyacağınız röportajımızda ilginç, bir o kadar da doğru bir tespit koyuyor ortaya; “Bilgi ve sermayeyi toprakla buluşturamamışız” diyor.

Görüştüğümüz bir başka isim, PAKDER Başkanı M.Tevfik Dinçer. 30 yıldır gıda sektörünün içinde olan Dinçer, kuraklığın Türkiye'nin gündemini uzun bir süre meşgul edeceğini öngörüyor. Çözüm önerilerini tek başlık altında toplamak mümkün: “Tarım-Sanayi Entegrasyonu”.

Tabii bu konular haricinde sizin için takip ettiğimiz etkinlikler de oldu. Bu yıl 17’ncisi düzenlenen AB Gıda Mevzuatı Konferansı’nın gündemi; Beslenme ve Sağlık Beyanları konusuydu. AB'de hangi konular tartışılıyor ve hangi gelişmeler oluyor haberimizde bulacaksınız. Toplantıda, Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü Avrupa (ILSI Avrupa) Direktörü Dr. Nico van Belzen, AB Komisyonu’nun Beslenme Profili çalışmaları hakkında ILSI yaklaşımı üzerine önemli bilgiler verdi. Toplantı sonrasında, Türkiye'den sadece Ülker'in üye olduğu ILSI Avrupa’nın, bilimsel çalışmalarından tanıdığımız bu genç Direktörü ile ILSI ve çalışmaları üzerine konuştuk.

Kısaca bu sayımızda, dünya ve ülkemiz gündeminde olan önemli konularda bir perspektif oluşturmaya çalıştık. Dergimizi okuduktan sonra, olaylara bakışınızda farklı pencereler açılacağından eminiz.

Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde, bir uyarıda biz yapmak istiyoruz. Kamuoyunda gıda fiyatları üzerine birçok görüş ortaya konurken, gıda güvenliği ve kayıtdışı üretilen gıdalar konusu gözden kaçırılıyor. Bu nedenle halkımızın ambalajlı, üretim izinli ve etiketli gıdaları tercih etmesi ve açıkta satılan, nerede üretildiği, içine ne katıldığı belli olmayan gıdalardan uzak durmasını ve bu sayede güzel bir Ramazan geçirmelerini diliyoruz.

Sevgiyle kalın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.