Gıda Hattı

İlknur Menlik

14 Nisan 2008, 00:00
Paylaş
İlknur Menlik

Bilinçli tüketelim, sağlıklı yaşayalım

Yeterli ve dengeli beslenme… Gün geçmiyor ki, basında bu konularda bir haber yer almasın. Neredeyse her gazete ve derginin sağlık, beslenme ve diyet köşeleri var. Onu yemeyin şişmanlatır, bunu yemeyin kanser yapar ve daha nicelerini sayabileceğimiz beslenme önerileri, bu köşelerdeki yerini alıyor. Anlaşılan o ki beslenme problemleri ile ilgili herkesin bir çözümü var. Nisan ayı başında Antalya’da düzenlenen ve başkanlığını Prof. Dr. Tanju Besler’in yaptığı 6. Uluslararası Beslenme ve Diyetetik Kongresi’nde de bu konular bilim adamları tarafından konuşuldu. Kongrede, Türk halkının %60 oranında günlük kalori ihtiyacını ekmekten karşıladığı ve (ne yazık ki!) ekmeği gereğinden fazla tükettiği tespitine yer verildi. Ayrıntılarını dergimizde bulacağınız kongrede Prof. Dr. Besler, bu tespitten hareketle halkımızın beslenme problemlerine ilişkin bir gerçeğin de altını çizdi; “Türk halkının beslenme alışkanlıkları mutlaka araştırılmalı ve beslenme profili ortaya konmalıdır”.

Tabii, beslenme kaynaklı problemler, sadece ekonomik yetersizliklerden kaynaklanmıyor. Bilinçsiz ve aşırı tüketim de farklı problemler doğuruyor. Bunların en tehlikelisi de son yılların salgını obezite! Artık ülkemiz insanının da büyük problemi olmaya başlayan obezite ile mücadelede Sağlık Bakanlığı, bir Ulusal Eylem Planı hazırlığı içerisinde. Planı tüm paydaşlar nezdinde kamuoyu görüşüne açan Bakanlığa, TGDF aktif olarak destek veriyor. Bu amaçla, dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam adına, tüketiciyi bilinçli tüketim konusunda bilgilendirmekten, fiziksel aktiviteye teşvik etmeye kadar bir dizi önerisini de Bakanlığa sundu. Biz de, TGDF’nin obezite konusundaki açılımını sayfalarımıza taşıdık.

Danone Tikveşli, Türkiye’deki 10. Kuruluş Yılı’nı birtakım etkinliklerle kutladı. Kutlamalar çerçevesinde, Danone Uluslar Kupası’nın (DNC) Türkiye ayağının final maçına, DNC’nin hamisi ünlü futbolcu Zinedine Zidane’i getiren Danone Tikveşli, bir de Köy Sağlıklı Süt Üretim Tesisi açtı. Zidane’li açılış, renkli görüntülere sahne oldu.

Geçtiğimiz ayların bir önemli gelişmesi de, Kodeks Alimentarius Gıda Maddelerinde Bulaşanlar Kodeks Komitesi’nde elde edilen başarı oldu. Fındık, badem ve antepfıstığında aflatoksin limiti yükseltildi. Aflatoksin limitlerinin yükseltilmesi, Türkiye'nin önemli ihraç tarım ürünleri olan fındık ve antepfıstığının AB'ye ihracatını kolaylaştıracak. Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Nevzat Artık’ın konuyla ilgili olarak komite nezdinde yürüttüğü çalışmalar ile ilgili bilgiler de bu sayımızda yer alıyor.

Beslenme ve beslenmeye bağlı sağlık problemlerinin sıkça tartışıldığı günümüzde, Hipokrat’ın yüzyıllar öncesinden söylediği “ilacınız gıdanız, gıdanız ilacınız olsun” sözünü burada hatırlatmak istiyorum. Unutmayalım ki, seçimlerimiz hayatımızın gerçekleridir.

Bilinçli tüketelim, sağlıklı yaşayalım!

Sevgilerimle

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.