Gıda Hattı

İlknur Menlik

11 Haziran 2007, 01:40
Paylaş
İlknur Menlik

2008 neler getirecek?

Son 4 yıldır %5’in üzerinde büyüyen ülkemizde, 3. çeyrekte %2 çıkan büyüme oranı, %5’lik büyüme hedefinde sapmaya yol açtı. Enflasyon hedefi ise %100 saptı. Bu nedenle birçok sektör 2007’ye “kayıp bir yıl oldu” notu düştü. Peki, 2008’de de aynı not mu düşülecek?

Bu soruyu sorunca, başımızı kaldırıp dünyada neler olup bittiğine de bakmamız gerekiyor. Geçen yıl FAO’nun açıkladığı “Dünya Gıda Görünümü Raporu”, enerji ve gıdada fiyat artışlarının 2008 yılında da devam edeceğini öngörüyor. Bir yandan petrol fiyatlarındaki yüksek seyir, diğer yandan kuraklık tüm dünyayı etkisi altına alıyor. ABD’de yaşanan ve şu sıralar tüm dünya borsalarını çöküşe götüren ‘mortgage krizi’nin ise hangi ülkeyi nasıl vuracağı henüz belli değil. Uzmanlar dünya ekonomisinin durgunluğa girdiğini, büyüme hedeflerinin yeniden revize edildiğini yazıyor.

Tüm bu küresel gelişmelerden ülkemizin de payını alacağı muhakkak. Ama sağlam ekonomi politikaları ile bu küresel risklerin etkilerini en aza indirmek mümkün. Gıda sektörü özelinde ise bu riskleri minimuma indirmek için, önünü açacak mali ve idari uygulamalara ihtiyaç var. İşte bu sayımızda, yabancı bir dergi tarafından “Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı” seçilen Kemal Unakıtan’la bu konuları konuştuk. Sayın bakana ÖTV, KDV, vergi ve SSK başta olmak üzere 2008’e dair neler yapacaklarını sorduk.

Food Premium dosyamızda ise sektöre yön verenlerin değerlendirmelerini aldık. Değerlendirmelerin ortak yanı şu; “Evet, sektör 2008’den umutlu, ama umutların da gerçekleşmesi için gerekli düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor”.

Geçmişe bakmadan gelecek için karar vermek doğru olmaz. Bu nedenle 2. yaşının içinde olan Gıdahattı’nın bu sayısında sizi, 2007’den haber başlıklarıyla kısa bir geçmiş turuna çıkaralım istedik. Durup, bir nefes alıp sektörle birlikte kat ettiğimiz mesafeyi görmeliyiz diye düşündük.

Bu ay dosyamızda ise giderek tüm dünyada adından söz ettiren Türk çikolata sektörü var. 1 milyar doları aşan hacmiyle artık devleşen sektör, yine içinden bir devi de bu alanda ‘Global Oyuncular Ligi’ne çıkardı. 2007’nin en çok konuşulan satın almasını gerçekleştiren Ülker, kendisinin ve sektörün çıtasını da yükseltmiş oldu.

Dileğimiz o ki 2008 yılında, Türk gıda sektöründen başka global oyuncular da dünya arenasına çıksın.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.