AramaArama
Gıda Hattı

İlk kez görüldü: Covid-19’un üçlü mutasyonu!

26 Mayıs 2021, 09:32
Paylaş
İlk kez görüldü: Covid-19’un üçlü mutasyonu!

İngiltere'de nereden geldiği henüz bilinmeyen ve şu ana kadar 49 kişide görülen Covid-19’un yeni türü "Üçlü mutasyon” tespit edildi. Virüsün yeni türü, bilim insanları tarafından araştırılıyor.

İngiltere'de bilim adamları, Yorkshire bölgesinde 49 kişiyi enfekte ettiği belirtilen yeni bir Covid-19 türü "üçlü mutasyonu" araştırdıklarını bildirdi.

Covid-19’un üçlü mutasyonu: Endişe edilmeli mi?

İngiltere Halk Sağlığı (PHE) tarafından yapılan açıklamada, “AV.1” olarak adlandırılan yeni türün yakından izlediği belirtildi. Sağlık yetkilileri, şu anda AV.1 türünün şiddetli bir hastalığa neden olma veya Covid-19 aşılarını daha az etkili hale getirme gibi kanıtlamış bir riski olmadığını aktardı.

PHE, yeni üçlü mutasyonun şu anda “araştırılan bir tür” olarak nitelendirildiğini, ancak araştırmalarda türün yüksek bir risk oluşturduğu tespit edilirse, "endişe verici tür" olarak tanımlanacağını ifade etti.

Güney Afrika, Brezilya, İskoçya ve İngiliz türlerinin özelliklerini taşıyor

Korona virüsün diğer türlerinde görülen üç önemli mutasyonu taşıdığı için "üçlü mutasyon" olarak adlandırılan yeni türün (E484K) Güney Afrika ve Brezilya, (N439K) İskoçya ve (P681H) İngiltere'de görülen Covid-19 türlerinin özelliklerini taşıdığı belirtildi. Üçlü mutasyonun nereden geldiği henüz tespit edilmedi.

Halk Sağlığından Dr. Kev Smith, üçlü mutasyon kombinasyonunun ilk kez birkaç hafta önce keşfedilmesinden bu yana araştırıldığını belirterek, "Virüsü şimdiye kadar tespit ettiğimiz insanlar üzerinde özellikle daha bulaşıcı olduğu sonucuna ulaşamadık. Kişiler diğer korona virüs varyantlarına göre daha fazla hastalanmıyorlar. Bu nedenle özellikle endişelenecek bir şey görmüyoruz" ifadelerini kullandı.

Sheffield'ın Halk Sağlığı Müdürü Greg Fell de, paniğe kapılmaya gerek olmadığını belirterek, halka "Yönergeleri izleyin, ellerinizi düzenli olarak yıkamaya devam edin ve kapalı alanlarda maske takın" çağrısı yaptı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.