Gıda Hattı

İlk Akla Gelen Marka Arçelik, İkinci Sırada Ülker Var.

9 Nisan 2008, 22:58
Paylaş

Araştırma şirketi Nielsen'in "Markalar Araştırması"na göre Arçelik, "ilk akla gelen", "ilk hatırlanan" ve "tüketicinin kendisine en yakın hissettiği" marka oldu. Arçelik’i ikinci sırada yer alan Ülker takip etti.

Nielsen'in "Markalar Araştırması"nın 2007 sonuçları açıklandı. 14'üncüsü gerçekleştirilen araştırmaya bu yıl 4 yeni kategorinin eklenmesiyle sorgulanan kategori sayısı 116'ya yükseldi. Araştırma sonuçlarına göre, kategori belirtilmeksizin kişilerin ilk aklına gelen marka sorgulamasında Arçelik, 10 yıldan uzun süredir sürdürdüğü liderliğini bu yıl da korudu. Önceki yıla göre Arçelik'i belirtenlerin oranı 2007 yılında artarken, Ülker en çok hatırlanan ikinci marka oldu. Beko ve Adidas ise üçüncülüğü paylaştı.

Araştırma sonuçlarına göre hiçbir ürün, marka ya da kategori hatırlatması olmadan tüketicilere "ilk hatırladığınız firma hangisidir" sorusu yönetildiğinde Arçelik yine ilk sırada yer aldı. Arçelik'in ardından Koç ikinciliği alırken, Beko ve Ülker ise üçüncü oldu. Tüketicilere kategori belirtmeden "Kendinize en yakın hissettiğiniz marka hangisidir?" sorusu yöneltildiğinde yaklaşık her 5 tüketiciden biri yakın hissettiği bir marka olmadığını belirtti. Yakın hissedilen markalar sıralamasında Arçelik ilk sırada yer alırken, bu markayı Ülker izledi. Spor giyim markaları Nike ve Adidas ise iki markanın ardından üçüncü sırada yer aldı. Pınar, Vestel, Sony, Beko, Levi's, Bosch ve LCW diğer yakın hissedilen markalar olarak sıralandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.