AramaArama
Gıda Hattı

İlahiyat Fakültesi, Yapay Zeka-Din ilişkisini tartıştı

28 Haziran 2021, 10:53
Paylaş
İlahiyat Fakültesi, Yapay Zeka-Din ilişkisini tartıştı

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Yapay Zekâ, Transhümanizm ve Din” Çalıştayında, günümüz dünyasında yaşanan değişim ve dönüşümler ele alındı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ortaklığında, “Yapay Zekâ, Transhümanizm Ve Din Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Açılışını Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut ile Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Özer’in yaptığı, Kurul Başkanlığını ise Doç. Dr. Muhammed Kızılgeçti ile Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Yeşilyurt’tun yürüttüğü Çalıştay ile, günümüz dünyasında yaşanan değişim ve dönüşümler ele alındı.

Yapay Zekâ ve Din, ilk kez aynı çalıştayda konuşuldu

Türkiye’de bu kapsamda yapılan ilk çalıştay olma özelliği taşıması ve İslam medeniyetinin değişim ve dönüşümden uzak kalamayacağının ilanı niteliğindeki Çalıştayın ilk oturumunda, Türkiye’de yapay zekâ konusunda söz sahibi olan araştırmacılar, yapay zekânın ne olduğunu farklı disiplinler bağlamında paylaştı. Ardından yapay zekâ-din ilişkisi; fütürizm, din psikolojisi, kelam ve din sosyolojisi alanları bağlamında ele alındı.

Üçüncü oturumda transhümanizmin ne olduğu ve din ile ilişki niteliği katılımcılar tarafından açıklanırken, Değerlendirme oturumunda ise Türkiye’de teknoloji, dijitalleşme, yapay zekâ ve yeni akımlar hakkında çalışmalar yapan uzman konuklarla genel bir çerçeve ortaya koyuldu.

“Yapay zekânın dolaylı etkisi doğrudan etkiye dönüştü”

Yapay zekânın günlük hayatta teknolojik uygulamalar nedeniyle oldukça geniş bir alana yayıldığını belirten Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Çalıştay ile yapay zekânın çeşitli konu başlıkları içerisinde ele alındığını ifade etti.

Yapay zekâ nedeniyle, teknolojinin sosyal hayattaki dolaylı etkisinin artık doğrudan etkiye dönüştüğünü aktaran Çomaklı, böylesine önem arz eden bir meselenin Atatürk Üniversitesinin de katkılarıyla konuşuluyor olmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.