AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İlaç şeffaflığı gözlemevi Fransa'da faaliyete geçti

İlaç şeffaflığı gözlemevi Fransa'da faaliyete geçti
16 Haziran 2019, 16:09

İlaç piyasalarının şeffaflaşmasına yönelik önergenin Dünya Sağlık Asamblesi'nde kabul edilmesi sonrası; Fransız hükumetinin ilaç şeffaflığı konusunda uygulamalarını takip etmek amacıyla bir sivil toplum örgütü kuruldu.

L’Observatoire Transparence Médicaments (İlaç Şeffaflığı Gözlemevi) adını alan sivil toplum kuruluşu; Fransa ve diğer ülke hükumetlerine bir çağrıda bulunarak sadece kabul edilen önerge şartlarını yerine getirmekle kalmamalarını istedi. Örgüt sadece ilaç fiyatlarının değil bunun daha da ötesinin denetlenmesi gerektiğini vurguladı.

STK'nın kurucularından Pauline Londeix, Fransız hükumetinin önergenin ilk halini desteklemiş olduğunu hatırlatarak, tüm ülkede bütün halinde ilaç şeffaflığı sağlanmasını istediklerini ifade etti. Fiyatlandırma, klinik deneyler, araştırma, geliştirme, pazarlama ve patent konusunda ilerlemeleri takip edeceklerini açıklayan Londeix; bunun yanında Fransa'nın DSÖ, DTÖ gibi uluslararası örgütler ve Avrupa Komisyonu içerisindeki tutumunun da sürekli izleneceğini bildirdi. Avrupa ile MERCOSUR, Tunus, Fas gibi bölge ve ülkeler arasında yürütülmekte olan serbest ticaret anlaşmalarının verilerin gizliliği ve ticari sırlar gibi konularda, şeffaflıktan uzak hükümler içerdiği biliniyor.

kanser ilacı

İlaç fiyatlarının dizginlenmesi için ilaç şeffaflığı şart

Gözlemevi açıklamasında şeffaflığın özellikle Fransa gibi ülkelerde ilaç fiyatlarındaki önlenemez artışla yüzleşilmesi ve sağlık sisteminin sürdürülebilir olması için şart olduğu belirtilirken; çalışmaların yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisinde yürütüleceğinin altı çizildi.

Mayıs ayı sonunda toplanan Dünya Sağlık Asamblesi'nin önemli başlıklarından biri ilaç piyasalarının şeffaf hale getirilmesiydi. Ticari sırların korunması gibi gerekçelerle ilaçların uygun şekilde fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığı bilinemiyor; araştırma ve geliştirme harcamalarının şişirilerek uzun vadede karlılığı koruyabilmek için fiyatların yüksek tutulduğu düşünülüyor. İlaç şeffaflığı konusu bu açıdan önem arz ediyor.

Asamble'de görüşülen diğer önemli başlıklar ise; evrensel sağlık güvencesi, sağlık bütçeleri, acil durum ve salgınlar, antibiyotik direnci, çiçek ve tüberküloz gibi hastalıkların yeniden yaygınlaşması, bulaşıcı olmayan hastalıklar şeklinde sıralandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.