AramaArama
Gıda Hattı

İlaç protokolünde anlaşma sağlanacağından umutlu!

29 Mart 2016, 17:30
Paylaş
İlaç protokolünde anlaşma sağlanacağından umutlu!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Sosyal Güvenlik Kurumu ile eczaneler arasında imzalanan ve süresi 31 Mart Perşembe günü dolacak olan ilaç protokolü konusunda tarafların büyük bir olasılıkla uzlaşacağını söyledi.

sgk-gidahattiSGK ile eczaneler arasındaki yürürlükteki ilaç protokolü, 31 Mart'ta sona erecek. Eczaneler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan talep ettikleri iyileştirmelerin hayata geçirilmemesi halinde yeni sözleşme imzalamayacakları ve SGK reçetelerini karşılamayacakları uyarısında bulunmuştu. Eczaneler, reçete başına hizmet bedellerinin artırılması ve satış hasılatı baremlerinin yeniden düzenlenmesini talep ediyor.

SGK Yüksek Danışma Kurulu toplantısı sırasında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, eczacıların birçok talebi bulunduğuna dikkat çekerek, "Birçok taleple karşı karşıyayız. Makul talepler var ve bunları zaten karşılayacağız. Bunları karşılamama noktasında bir değerlendirmemiz söz konusu değil” dedi.

eczane-gidahattiProtokolle ilgili tekliflerini Türk Eczacılar Birliği'ne (TEB) sunduklarını belirten Soylu, yarın muhtemelen tekrar bir araya gelecek olan tarafların uzlaşacağını düşündüğünü bildirdi. Soylu, şöyle devam etti:

"Elbette ki onların talepleri var. Bizim de yapabileceklerimiz, kısıtlarımız var. Tüm bunların içinde bir noktada uzlaşacağımızı düşünüyoruz... Çok makul bir çalışma dönemi geçirdik, makul bir şekilde sonuçlanmasını bekliyoruz.

Eczacılarımızın bizi de anlayışla karşılamasını istiyorum. Çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Bütçemizin kendi adına kısıtları söz konusu. Bütün bu bütçe dengelerimiz içinde EKK ile eczacılarımızın talepleri ve kendi değerlendirmelerimiz üzerine yaptığımız bütün tartışma ve değerlendirmelerden ancak böyle bir sonuç çıktı. Ama yarın tekrar eczacılarla biraraya geleceğiz, problem yaşanacağını zannetmiyorum.”

eczaci-gidahattiEczacılara majistral (el yapımı) ilaçlarla ilgili sundukları teklifin onların istekleri ile uyumlu hale getirildiğini açıklayan Soylu, hizmet bedellerinin de iki katına çıkarılmasını teklif ettiklerini söyledi. Soylu, "Daha az cirolu eczanelere daha yüksek bir katkı, daha yüksek cirolu eczanelere daha az katkıyla bir denge kurmaya çalıştık" diye konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu'nun verdiği bilgiye göre; EKK'da alınan karara göre, eczacıların aldığı hizmet bedeli 400.000 liraya kadar cirolu eczanelerde reçete başına 0.75 TL'den 1.5 TL'ye, 400.000-700.000 TL cirolu eczanelerde 0.75 TL'den 1.5 TL'ye, 700.000-900.000 TL cirolularda 0.25 TL'den 0.50 TL'ye, 900.000-1.5 milyon TL arası eczanelerde de 0.25 TL'den 0.40 TL'ye çıkarılacak.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

SGK

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.