Gıda Hattı

İlaç kalıntısına "defterli" önlem

11 Haziran 2007, 16:34
Paylaş

İhracatta sorun olan sebze-meyvede zirai ilaç kalıntısını önlemek için "çiftçi taahhüt sistemi" uygulaması başlatılıyor. Üzüm ve kayısıda başlatılan pilot uygulama, bu sezon turunçgiller için yaygınlaştırılacak. Pilot uygulamadan alınacak sonuçlara göre, sistemin 2008'den itibaren ülke genelinde, tüm sebze-meyve için yaygınlaştırılması öngörülüyor.

Zirai ilaçları doğru kullandığına dair taahhütte bulunan çiftçilerin ürünleri, analiz edilmeden ihraç edilebiliyor. Bu çiftçilerin ürünlerine daha çok talep olduğu için, hem kimyasal kullanımı kayıt altına alınacak hem de sebze-meyvede zirai ilaç kalıntısı sorunu önlenmiş olacak.

Kalıntıda sorumluluk çiftçiye

Kimyasal kullanımı konusunda "taahhüt defteri" tutulması pilot uygulaması, bu yıl Manisa'nın Alaşehir ve Sarıgül ilçelerindeki üzüm üreticileri, Mersin'in Mut ilçesindeki kayısı üreticilerini kapsayacak şekilde uygulanmaya başladı. Alaşehir ve Sarıgül'de 5 bin, Mut'ta 3 bin çiftçiye kayıt defteri verildi.

Her bir sayfası 3 nüsha olan kayıt defterinde, çiftçi bilgileri bulunuyor. Çiftçi, bahçesinde kullandığı kimyasalları, hangi tarihte kullandığını ve dozunu deftere kayıt ediyor. Her sayfada, "sayfada belirtilen kimyasalları, belirtilen tarihte ve dozda kullandığına, bu bilgilerin doğru olduğuna, söz konusu kimyasalların yanlış kullanımı nedeniyle çıkabilecek tüm yasal sorumlulukları kabul ve taahhüt ettiğine" dair taahhüt cümlesi de yer alıyor. Meyvenin satış döneminde, çiftçi taahhüt içeren her sayfayı imzaladıktan sonra, bir nüshasını alıcı tüccar ya da ihracatçıya, bir nüshasını da tarım il ve ilçe müdürlüğüne veriyor. Diğer nüsha ise defterde kalıyor. Söz konusu ürünün satışında kimyasal kullanımı nedeniyle bir sorun çıkarsa, sorumluluk doğrudan çiftçiye yansıtılıyor. Yetkililer, söz konusu sorumluluk nedeniyle çiftçilerin kimyasal kullanımında çok "sorumlu davrandığını" belirtirken, tüccar ve ihracatçıların da özellikle bu çiftçilerin ürünlerini tercih ettiğini, çiftçilerin "satış sıkıntısı" yaşamadığını vurguladılar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.