Gıda Hattı

İlaç kalıntısının faturası çiftçiye kesilecek

28 Ekim 2006, 13:11
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, tarımsal üretimi tehdit eden zirai ilaç kalıntısının sorumluluğunu çiftçiye yüklüyor. Bakanlık, taze meyve sebze üretiminde kalıntı sorununu önlemek amacıyla hazırladığı yönetmelikte çiftçiye ağır sorumluluklar yüklemeye hazırlanıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Aslan, zirai ilaç kalıntısının önlenmesi konusunda geniş kapsamlı bir değişikliğe gideceklerini bildirdi. Yönetmeliği yakın zamanda uygulamaya koyacaklarını kaydeden Aslan, "Burada en büyük sorumlu olarak sahada üretim yapan çiftçileri görüyoruz. Çiftçilere bazı yükümlülükler getiriyoruz. Her çiftçiye kayıt tutma zorunluluğu getiriyoruz." dedi.
Yaş meyve sebze üretimi ve ihracatının en büyük sorunu olan zirai ilaç kalıntısı, Antalya Ticaret Borsası ile Tarım İl Müdürlüğü'nün işbirliğinde, Tarım Ajansı'nın desteğiyle düzenlenen panelde yeniden masaya yatırıldı. Konuyla ilgili uzman kişilerin konuşmacı olarak yer aldığı panel, sektörden yoğun gördü.
Panelde konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Aslan, bakanlığın zirai ilaç kalıntısı sorunun giderilmesine yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yeni hazırlanan yönetmelikle çiftçiye kullandığı ilaçları kayıt altına alma zorunluluğu getireceklerini açıklayan Aslan, "Üretim yapan çiftçi, yıl içerisinde kullandığı tüm kimyasalları, ne zaman ve hangi dozda kullandığını bakanlık tarafından verilecek kılavuza kaydedecek. Bunu yapmak zorundayız. Yoksa sorunun önüne geçemeyeceğiz." diye konuştu.
İlaç kalıntısını önlemek için birçok alternatif üzerinde durduklarını anlatan Genel Müdür Yardımcısı, en doğrusu olarak çiftçiye kayıt tutturma kararına vardıklarını kaydetti. Bu güne kadar kimyasal ilaç kullanımıyla ilgili çiftçiye dönük herhangi bir çalışmanın yapılmadığını dile getiren Aslan, şöyle devam etti: "Şimdiye kadar zirai ilaç kullanımıyla ilgili çiftçiyi muhatap alabilecek teknik bir talimat yayınlanmadı. Yeni hazırladığımız yönetmelikle çiftçinin ilacı hangi dozda, hangi müddetle kullanabileceğini takip edebileceğiz."
"TARIMDAKİ OLUMSUZLUKLARIN BAŞINDA ZİRAİ İLAÇ KULLANIMI GELİYOR"
Çiftçilerin bilimsel donanımlı uzmanlar tarafından yönlendirilmeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı İlhami Kaplan ise, tarım sektöründeki sorunların kapsamlı bir eğitim süreciyle aşılabileceğini söyledi. Tarımdaki olumsuzlukların başında zirai ilaç kullanımının geldiğini ifade eden Kaplan, son ilaçlama ile hasat arasında geçen süreye uyulmamasının kalıntıya neden olduğunu belirtti. Kaplan, şöyle konuştu: "Tavsiye edilen dozun üzerinde ilaçlama yapılması, kimyasal ilaç kalıntısına dolayısıyla bitkinin zarar görmesine, çevrenin zehirli maddelerle kirlenmesine ve insan sağlını tehdit etmesine neden olmaktadır."
Kaplan, konuşmasında ilaç kalıntısının yanı sıra önümüzdeki süreçte toprakta ağır metal birikimi tehlikesine de dikkat çekti.
Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı ise, ilaç kalıntısının sanki ihracatın sorunuymuş gibi algılanmasına tepki gösterdi. Kalıntı sorununa üreticiden başlayarak çare aranması gerektiği fikrini savunan Satıcı, "Sorun devam etmekle birlikte yedi yıl öncesine göre daha az kalıntıyla karşılaşıyoruz." dedi.
Konuşmasında AB'nin haksız limit uygulamasına değinen Satıcı, şunları söyledi: "AB nezdinde farklı limitlerin ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerimiz sürüyor. Birlik, 2008 yılında bu farklılıkları kaldıracağını öğrendik. Bu sevindirici bir gelişme. Ama, ihracattaki sıkıntılı sürecin önümüzdeki yıl da devam edeceğine işaret ediyor."
Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, kalıntı konusunda önemli mesafeler kat edilmesine rağmen sorunun konuşulmaya devam edeceğini ifade etti. İç piyasadaki kalite ve standardizasyon eksikliğine dikkat çeken Erçin, "Kimyasal kalıntı konusunda AB'den daha iyiyiz. İç piyasada bir takım sorunlarımız var. Bunu da yakın zamanda aşacağız." ifadelerini kullandı.
Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Antalya Şubesi Başkanı Vahap Tuncer ise, pestisit yerine çevreci ilaçların kullanılmasını önerdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.