Gıda Hattı

İlaç kalıntısı korkusu gıda şampuanı getirtti

11 Temmuz 2008, 14:54
Paylaş

Geçen ay Rusya’ya ihraç edilen sebze ve meyvelerde ilaç kalıntısına rastlanmasıyla, Türk halkının artan ‘ilaçlı gıda yiyoruz’ korkusu iki girişimciye iş fikri oldu. Gıdalardaki zirai ilaç kalıntılarını yok ettiği iddia edilen bir “gıda şampuanı”nı ABD’den Türkiye’ye ithal eden Panaks Sağlık’ın ortağı Mesut Kılıç, bu doğal deterjanın tüm Avrupa ve Rusya’da da satışını üstlendi.

Çocuklar risk altında

Environne’un Türkiye distribütörü olan Kılıç, “WegiWash” adlı hijyenik, yüzde 100 organik ürünü NASA’nın astronotlarına sunduğu sebze ve meyvenin temizliğinde kullanılıyor. Kanser riski yaratan zirai ilaç kalıntılarını yüzde 98 oranında yok ediyor” dedi. Şu anda Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya ve Türki Cumhuriyetler ile Ortadoğu’da ürünün dağıtımı üstlendiklerini anlatan Kılıç, Türkiye’de üretim için de çalışma yaptıklarını açıkladı.

Kılıç, yeni ürünle ilgili ise şu bilgileri verdi: “Sebze ve meyve üreticileri üretimlerini yaparken ürünü zararlılardan korumak için gıdaların üzerine yoğun biçimde zirai ilaç koyuyorlar. Özellikle yağmur ve sulamada bu ilaçlar kolayca kaybolmasın diye kullanılan ilaçların dozunu 2-3 katına çıkarıyorlar. Üretilen salatalıkta ilacın etkisi 14-15 gün sürüyor. Ancak ürünler bu süre içinde pazara sunulmuş oluyor. Yani sağlığımıza faydalı olsun diye tükettiğimiz gıdalar sağlığımızı bozacak şekilde sofraya geliyor. Biz de özellikle çocukların risk altında olduğu bu kalıntılara çözüm olması için ABD’li Environne firmasıyla biraraya geldik ve Türkiye’ye getirmeye karar verdik” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.