Gıda Hattı

İklimbilimciden endişe veren uyarı: “Türkiye tropik iklime geçiş yapıyor”

23 Ekim 2021, 14:16
Paylaş
İklimbilimciden endişe veren uyarı: “Türkiye tropik iklime geçiş yapıyor”

İklim değişikliğinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olacağını belirten Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, “Türkiye Suptropik iklimden tropik iklime geçiş yapıyor. Her alanda ciddi bir risk yönetimi şart” uyarısında bulundu.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye tarafından uygulanan proje kapsamında İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen İklim Değişikliği ve Tarıma Etkileri konulu toplantıda, iklim değişikliği süreci ve alınması gereken önlemler konuşuldu. Toplantıya uzman konuşmacı olarak Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi İklimbilimci Prof. Dr. Murat Türkeş de katıldı.

“İklim değişikliğine karşı önlemlerimizi vakit kaybetmeden almalıyız”

Toplantının açılışında konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, iklim değişikliğinden en çok etkilenen sektörün tarım olduğunu hatırlattı ve bu konuda önlemlerin vakit kaybetmeden alınması gerektiğini söyledi.

Tarımsal faaliyetler ve su kullanımı konusunda üreticilere seslenen Özen, şunları kaydetti:

“Kuraklık önümüzdeki yılların en önemli sorunu olacak. Artık sulamada geleneksel yöntemlerden uzaklaşmalıyız. Salma sulama yöntemleri yerine modern sistemleri tercih etmeye, suyumuzu doğru kullanmaya mecburuz.

“Üreticilerimizin duyarlı olması gerekiyor”

Kuraklığa daha dayanıklı ve daha az sulama isteyen alternatif tarım ürünlerine ve tekniklerine doğru yönelmemiz gerekiyor. Bizler de tarım teşkilatı olarak, Bakanlığımızın destekleri vasıtasıyla ve yerelde İzmirli üreticilerimiz için alacağımız tedbirlerle sizlerin yanında olacağız. Kurum ve kuruluşlar bu süreci çok iyi yönetse bile, başarılı olmak için üreticilerimizin bu konuya sahip çıkmaları ve duyarlı yaklaşmaları gerekiyor. İklim değişikliği sürecinin olumsuz etkilerinden en az şekilde etkilenmemiz için bu şart.”

“Türkiye tropik iklime geçiş yapıyor, ciddi bir risk yönetimi şart”

Toplantıda katılımcılara iklim değişikliğinin dünyada ve Türkiye’deki etkilerini anlatan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş ise, iklim değişikliği krizinden en çok etkilenen ülkelerden birinin Türkiye olacağının altını çizdi.

Türkeş, “1980’lerin başından bu yana afetlerin artması ve hava sıcaklıklarının yükselmesi bize önemli sorunların geleceğini işaret ediyor. Türkiye, Suptropik iklimden tropik iklime geçiş yapıyor. Her alanda ciddi bir risk yönetimi şart” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.