AramaArama
Gıda Hattı

İklim uzmanından ilginç öneri: “Giysilerinizdeki etiketleri sökmeyin!”

30 Ağustos 2021, 13:10
Paylaş
İklim uzmanından ilginç öneri: “Giysilerinizdeki etiketleri sökmeyin!”

İklim değişikliğinin dünya üzerindeki yaşam için en büyük tehdit olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Levent Kurnaz, iklim krizi ile mücadelede herkesin yapacağı bir şeyler olduğunu söyledi. Kurnaz, “Giyim, kuşamdan tüketim alışkanlıklarımıza, seyahat tercihlerimize her şeyi gözden geçirmeliyiz. İlk yapmamız gereken kıyafetlerimizdeki etiketleri sökmemek. Etiketler, kıyafetlerin kimliğidir. Kimliği olmayan kıyafetlerin geri dönüşümü mümkün olamıyor” dedi.

ÇEVKO Vakfı İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu’nun, Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) Küresel Isınma Kurultayı Komitesi işbirliğiyle hazırladığı 30. Yıl Söyleşilerinin Ağustos ayı konuğu, Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. M. Levent Kurnaz oldu.

EGD Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde düzenlenen çevrim içi söyleşide, iklim değişikliği ile mücadelede dünyada ve ülkemizdeki durum ile sürdürülebilirlik çözümleri ele alındı.

“İklim değişikliğine karşı eylemler hızlanmalı”

Toplantının açılışını yapan ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer, iklim krizinin her geçen gün kendini tüm dünyada ve ülkemizde daha fazla hissettirdiğini; krize karşı bireylerin, sivil toplumun, sanayinin, ulusun temsilcilerinin ve özellikle kamu otoritelerinin planlı eylemlerinin artık hızlanması gerektiğini söyledi. İmer, iklim krizi ve sürdürülebilirlik söyleşilerinin 2021 yılı boyunca süreceğini sözlerine ekledi.

EGD Başkanı Celal Toprak da, iklim değişikliği hakkında toplumda farkındalığın yaratılması için tüm ilgili kurumlarla işbirliği yaptıklarını belirtti.

Sıcaklık ortalamaları 2020’de rekor seviyeye ulaştı

Söyleşinin konuğu Prof. Dr. Levent Kurnaz, tarih boyunca dünya üzerinde yaşanan sıcaklık değişimleri ve insan nüfusu arasındaki ilişkiye vurgu yaparak, dünyadaki insan yaşamının sürdürülebilirliği açısından içinde bulunduğumuz ekosistemin dirençliliğinin önemine dikkat çekti. Kurnaz, 1900 yılından bu yana artış gösteren küresel ortalama sıcaklık değerlerinin, 2020 yılında en yüksek düzeye ulaştığını söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun 5 öncelikli gündem maddesi

Sera gazı salımları ve bunların toplamda üçte birini oluşturan karbon dioksitin küresel ısınma üzerinde doğrudan etkisini bilimsel verilerle gösteren Kurnaz, iklim değişikliği ve bundan kaynaklanan olumsuzlukların, küresel toplumun tehditler gündeminde ilk sırada yer aldığını da ifade etti. 2020 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nun öncelikli 5 gündem maddesinin, “hava durumundaki aşırılıklar”, “iklim değişikliği ile mücadele eylem yetersizliği”, “doğal afetler”, “biyolojik çeşitlilikte kayıplar”, “insan kaynaklı çevre felaketleri” olarak tamamen çevre konularından oluştuğunu belirtti.

İklim değişikliği tehdidinin büyüklüğüne ve yakınlığına dikkat çeken Prof. Dr. Kurnaz, bu tehdidi önlemede bireylere de önemli görev ve sorumluluk düştüğünü ifade ederek; giyim, kuşam, tüketim alışkanlıklarından seyahat tercihlerine, gıda maddesi tüketim ve saklama tercihlerine birçok alanda yapılabilecekleri ve yapılması gerekenleri anlattı.

Giysilerdeki etiketleri sökmeyin, geri dönüşümü zora sokmayın!

İklim krizi ile mücadelede herkesin yapacağı bir şeyler olduğunu söyleyen Levent Kurnaz, özellikle kıyafet konusuna dikkat çekti. Kullanılan kıyafetlerden etiketlerinin sökülmesinin geri dönüşümü zora soktuğunu ifade eden Kurnaz, “Kıyafet alıyorsak aldığımız her kıyafeti uzun süre giymeye dikkat etmeliyiz. Önceliğimiz bu olmalı. Bunun yanı sıra aldığımız kıyafetlerde kesinlikle etiketleri sökmemeliyiz. Kıyafetlerin üzerinde yer alan etiketler kimlik niteliği taşımaktadır. Eğer bir kıyafetin kimliği yoksa neye göre geri dönüşüm yapılabileceği tespit edilememektedir. Bu da o ürünün geri dönüşümünü zorlaştırmaktadır” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.