AramaArama
Gıda Hattı

İklim için Yerel Liderler Zirvesi

5 Aralık 2015, 12:43
Paylaş
İklim için Yerel Liderler Zirvesi

Paris’te devam eden BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında düzenlenen “Yerel Liderler İklim Zirvesi”, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı.

Paris Belediye Binası’nda gerçekleştirilen Yerel Liderler İklim Zirvesi, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ve eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in himayesinde düzenlendi. Dünyanın önde gelen büyük şehirlerinin belediye başkanlarının katıldığı zirvenin onur konuğu ise Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande oldu.

Zirveye başkanlık eden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hidalgo ve Bloomberg’in ardından belediye başkanlarına hitaben yaptığı konuşmada, şehirlerin de iklim zirvesine katkı sunmasının önemine değindi. Başkanı olduğu UCLG’nin yerel liderleri buluşturan ve halkı doğrudan etkileyecek kararları alan bir teşkilat olduğunu hatırlatan Topbaş, “UCLG halklara en yakın yönetim birimidir” dedi.

İklim değişikliğine karşı mücadelede zihniyet değişikliğine gidilmesi gerektiğinin altını çizen Topbaş, “Küresel ekolojik kıyametin beklendiği dönemde tüm yurttaşlar davranışlarını yeniden gözden geçirmeli ve kendilerine çevreye uygun yaşam tarzı belirlemelidir” diye konuştu.

“İstanbul günde 16 ton çöp çıkartıyor”

İklim değişikliğine karşı mücadelenin başarılı olmasının ancak yerel yönetimlerle mümkün olabileceğine dikkati çeken Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre hassasiyeti olan bir yapılanmaya gittiğini söyledi. Topbaş, “Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İstanbul’un havası dünya standartları üzerinde bir temizliğe sahip. İstanbul günde 16 bin ton çöp çıkarmasına rağmen dünyanın temiz kentlerinden bir tanesi. İstanbul’un plajları artık İstanbullular tarafından kullanılabilir hale geldi ve içilebilir su kaynakları açısından da İstanbul yine kendi imkanını sağlayabilen bir kent.”

2050 yılında nüfusun %70’i kentlerde yaşayacak

Küresel kirlenmenin tehlikeli boyutlara ulaştığına vurgu yapan Topbaş, vatandaşların çevre bilinciyle davranışlar ortaya koyması ve şehirdeki yapıların çevrenin korunmasına uygun şekilde  inşa edilmesi gerektiğini söyledi. 2050 yılında dünya nüfusunun %70’inin kentlerde yaşamasının beklendiğine dikkati çeken Topbaş, bu bağlamda yerel yönetimlere önemli görev düştüğünü kaydetti.

Yerel-Liderler-İklim-Zirvesi-www.gidahatti.comİstanbul ve UCLG’nin COP21’e yoğun destek verdiğini kaydeden Topbaş, “UCLG teşkilatı olarak da tüm yerel yönetimler olarak sürdürülebilir gelecek adına çevrenin çok önemli olduğunun ve desteklenmesi gerektiğinin bilincindeyiz” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Toplantısı da Paris’te yapıldı. UCLG Ana Tüzük Toplantısı’na da başkanlık yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, UCLG’de iki dönem üst üste başkanlık yaptığını hatırlattı, Ekim 2016’da Bogota’da yapılacak seçimlerde UCLG’nin yeni başkanını belirleyeceğini söyledi. Katılımcılar da, Başkan Topbaş’a UCLG’deki hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek, “UCLG ve yerel yönetimler, sizin başkanlığınızda büyük mesafeler kat ederek BM’de bir temsil kabiliyeti kazandı”  ifadelerini kullandı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.