Gıda Hattı

İklim dostu kalkınma mümkün mü?

15 Nisan 2015, 13:16
Paylaş
İklim dostu kalkınma mümkün mü?

Marmara Üniversitesi’nde düzenlenecek konferans ve bilimsel çalıştayda, iklim dostu kalkınma yolu tanımlanmaya çalışılacak. Çalıştayın konuşmacıları arasında, BM Gıda Hakkı Özel Raportörü Prof. Hilal Elver de bulunuyor.

Fransız Kalkınma Ajansı (L’Agence Française de Développement-AFD), Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi (MURCIR) ve Sabancı Üniversitesi-İstanbul Politikalar Merkezi (IPM) iklim değişikliği ve kalkınma politikaları ekseninde tartışma zemini yaratmak, Aralık 2015’te Paris’te gerçekleşecek İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na (COP21) hazırlık amacıyla 16-17 Nisan 2015 tarihlerinde konferans ve bilimsel çalıştaydan oluşan bir etkinlik düzenliyor.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek konferans, Fransa ve Türkiye’den kamu kuruluşları, özel sektör, finans sektörü, üniversite ve sivil toplum temsilcilerini “İklim ve Kalkınma Politikaları Nasıl Uyumlu Olarak Sürdürülebilir?” konusunu tartışmak üzere bir araya getirecek. “İklim dostu kalkınma yolu nasıl tanımlanmalı? Nasıl finanse edilmeli? Bütün ülkeler bunun için gerekli araçlara sahip mi? Bugüne kadar hangi somut çözümler geliştirildi?” gibi konuların ele alınacağı konferansın ardından, ünlü fotoğrafçı Yann Arthus- Bertrand’ın “İklim Değişikliği İçin 60 Çözüm” sergisi ve kokteyl gerçekleştirilecek.

Marmara Üniversitesi Sultanahmet Kampüsü’ndeki (Rektörlük binası) etkinlik, 17 Nisan Cuma günü yapılacak “Özel Koşulların Ötesinde: Türkiye ve Küresel İklim Değişikliği Politikaları” başlıklı Genç Araştırmacılar Çalıştayı ile devam edecek. Çalıştayda akademisyenler ile kamu kurumları, sivil toplum ve düşünce kuruluşlarından gelen araştırmacılar, iklim değişikliğinin çeşitli boyutları üzerindeki çalışmalarını sunacak ve bilgi alışverişinde bulunacak.

Çalıştay, BM Gıda Hakkı Özel Raportörü; Küresel Çalışmalar Profesörü, California Üniversitesi’nden Prof. Hilal Elver ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) 5. Değerlendirme Raporu III. Çalışma Grubu Başyazarı; Fransa Uluslararası Çevre ve Kalkınma Merkezi Direktörü Prof. Franck LeCocq olmak üzere iki üst düzey açılış konuşmacısını da konuk edecek.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.