AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İklim değişikliğine özel sektör yaklaşımı

İklim değişikliğine özel sektör yaklaşımı
8 Aralık 2016, 15:15

Türk Sanayicileri ve İş adamları Derneği (TÜSİAD) iklim değişikliğiyle mücadeleyi özel sektör bakışıyla ele aldı.

TÜSİAD, REC Türkiye, Global Compact Türkiye ve İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği işbirliğiyle düzenlenen “İklim Değişikliği ile Mücadele ve Özel Sektör” başlıklı konferans, 5 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Konferansta, “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Paris İklim Anlaşması iş dünyası için neden önemli? COP 22’nin Türkiye açısından sonuçları neler? İş dünyası Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini ve iklim değişikliğini nasıl algılıyor? İklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayacak politika araçları neler? Bu araçlar Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?” sorularına yanıt arandı.

tusiad-iklim-degisikligi-metin-akman-gidahattiİklim Değişikliyle Mücadele Raporu

Açılış konuşması Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Akman tarafından gerçekleştirilen konferansta, TÜSİAD’ın Ekonomi Politikaları Perspektifinden İklim Değişikliyle Mücadele Raporu tanıtıldı. Aynı zamanda etkinlik sponsoru da olan Akçansa, Allianz Sigorta A.Ş, BASF Türk Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti, Koç Holding A.Ş, Türkiye Garanti Bankası A.Ş, Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin sponsorluğunda hazırlanan ve EY Türkiye’nin Karbon Ayak İzi sponsoru olduğu rapor, Türkiye’de emisyon azaltımı amacıyla kullanılabilecek politika araçlarını ekonomik etkileriyle birlikte ele alıyor.

tusiad-iklim-degisikligi-mehmet-emin-birpinar-gidahattiCOP 22 sonrası dönem

Paris Anlaşması sonrası süreçte Türkiye’de iklim değişikliğiyle mücadelenin ele alındığı konferansta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve İklim Değişikliği Baş Müzakerecisi Mehmet Emin Birpınar, COP 22 sonrasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Aynı zamanda Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin anlaşılması, benimsenmesi ve uygulanmasına katkı sağlamayı amaçlayan konferans, bu çerçevede özellikle 7. (Erişilebilir ve Temiz Enerji), 13. (İklim Eylemi) ve 17. (Hedefler için Ortaklıklar) hedeflere odaklandı.

Konferansta REC Türkiye Direktörü Rıfat Ünal Sayman ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (Programdan Sorumlu) Türkiye Mukim Temsilci Yardımcısı Atila Uras’ın Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve özel sektör perspektifini ele aldığı bir oturum yapıldı.

tusiad-iklim-degisikligi-unal-sayman-gidahattiKonferansın son bölümünde ise TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Metin Akman’ın moderatörlüğünde, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik ve Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin’in katıldığı bir kapanış oturumu gerçekleştirildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.