Gıda Hattı

İklim değişikliği yeni bulaşıcı hastalık riskini artırabilir

2 Haziran 2022, 10:31
Paylaş
İklim değişikliği yeni bulaşıcı hastalık riskini artırabilir

Dünyada hali hazırda iki kriz birleştiğinde sonuçları tabi ki daha ağır olabilir. Bu iki kriz iklim değişikliği ve bulaşıcı hastalıkların yayılması.

İklim değişikliği, 2070 yılına kadar hayvan türleri arasında binlerce yeni virüsün yayılmasına neden olacak ve yeni bir araştırmaya göre bu durum hayvanlardan insanlara sıçrayan bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma riskini artıracak.

Bu durum özellikle son birkaç yılda grip, HIV, Ebola ve koronavirüs dahil olmak üzere, insanlardan hayvanlara veya tam tersi şekilde yayılan ölümcül hastalıkların sıcak noktaları olan Afrika ve Asya için geçerli.

Nature dergisinde bulgularını yayınlayan araştırmacılar, dünya 2 santigrat derece (3,6 Fahrenheit) ısınırsa, 3.000'den fazla memeli türünün nasıl göç edebileceğini ve virüsleri saçabileceğini incelemek için bir model kullandılar.

Türler arası virüs yayılımının yalnızca memeliler arasında 4.000 defadan fazla olacağını buldular. Kuşlar ve deniz hayvanları çalışmaya dahil edilmedi.

Araştırmacılar, tüm virüslerin insanlara yayılmayacağını veya koronavirüs ölçeğinde pandemi haline gelmeyeceğini, ancak türler arası virüslerin sayısının insanlara yayılma riskini artırdığını söyledi.

Daha önce bu noktada bir çalışma yapılmamıştı

Dünya hem iklim krizi hem de bulaşıcı hastalıklarla mücadele ederken her iki kriz yakın gelecekte birleşerek insanlar için büyük bir risk unsuru olabilir.

İklim değişikliği ve bulaşıcı hastalık uzmanları, ısınan bir gezegenin muhtemelen yeni virüslerin ortaya çıkması için artan riske yol açacağı konusunda hemfikirler.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin son raporunun da yazarı olan Carlson, bulaşıcı hastalıkların yayılma riskini azaltmak için sera gazını kesmemiz ve fosil yakıtları aşamalı olarak bırakmamız gerektiğini belirtiliyor.

Önceki araştırmalar, ormansızlaşma, neslinin tükenmesi  ve  vahşi yaşam ticaretinin hayvan-insan hastalıklarının yayılmasına nasıl yol açtığına bakmıştı.

İklim krizinin hastalıkların yayılma sıklığını ne kadar etkileyeceği noktasında bu çalışma model niteliğinde diyebiliriz.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.