AramaArama
Gıda Hattı

“İklim değişikliği konusunda bir kavşak noktasındayız!”

30 Kasım 2015, 21:41
Paylaş
“İklim değişikliği konusunda bir kavşak noktasındayız!”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ev sahipliğinde, Le Bourget Fuar Merkezi'nde düzenlenen 21. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’na katılan liderler, iklim değişikliğine çözüm arıyor.

Paris iklim görüşmeleri dünya liderlerini bir araya getirdi. Konferansta iklim değişikliği konusu masaya yatırılıyor.  Konferansa Türkiye'den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı katılıyor.

Bugün başlayan ve 11 Aralık'ta sona erecek konferansa 195 ülkeden 150'den fazla lider ve yaklaşık 10 bin yetkili iştirak ediyor.

Sera etkisine neden olan gazların azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında düzenlenecek COP21'de bağlayıcı bir anlaşmaya varılması önem taşıyor. Halihazırda imzalanan sera gazı emisyonlarına ilişkin anlaşmaların 2020'de sona erecek olması dolayısıyla Paris'te en az 10 yıl geçerli olacak yeni taahhütlere imza atılması bekleniyor.

Paris'teki konferansta en çok tartışılacak diğer bir konu da zengin ülkelerin, yoksul ülkelerin sera gazı salınımını azaltmak için ihtiyaç duyduğu teknolojinin sağlanması konusunda somut taahhütlerde bulunması ve bu ülkelere mali destek sağlaması olacak.

Konferansa katılan liderlerden ABD Başkanı Barack Obama ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, iklim değişikliği ile mücadele anlaşması için sürdürülen müzakerelerde birlikte hareket etme taahhüdünde bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, “İklim değişikliğinin başladığı ilk nesiliz ancak bu konuyla ilgili bir şeyler yapabilecek son nesil olabiliriz” dedi. Obama, iklim değişikliği konusunda bir kavşak noktasında bulunulduğuna işaret ederek, “Hiçbir ulus iklim değişikliğinden bağımsız değil ve biz de ABD olarak Alaska'da sonuçlarını görmekteyiz” diye konuştu.

İklim değişikliğiyle ilgili acil önlem alınması çağrısında bulunan Obama, “İklim değişikliğinin başladığı ilk nesiliz ancak bu konuyla ilgili bir şeyler yapabilecek son nesil olabiliriz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak sorunun kaynağında olduğumuzun farkındayız” ifadelerini kullandı. Güçlü bir ekonomik büyümenin çevrenin korunmasını engellemeyeceğini ispatladıklarını belirten Obama, ikisinin birlikte yürütülebileceğini vurguladı.

Konferansta konuşan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ise, ülke olarak sürdürülebilir ve kapsayıcı bir kalkınmadan yana olduklarını belirterek, tabiatla insan arasında bir uyum oluşmasını sağlayacak yeni bir modernleşme dönemine girilmesi gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping gelişmekte olan ülkelere sorumluluklarını yerine getirme çağrısında bulunarak, “Herkesin kazanacağı bir geleceği temin etmek için tüm gücümüz ve ilhamımızla, birlikte hareket etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Her ülkenin kendi şartlarına uygun bir şekilde çözümler üretmesinin şart olduğunun altını çizen Jinping, “Gelişmiş ülkeler 2020'ye kadar 100 milyar dolar harcayarak yükümlülüklerini en iyi şekilde yerine getirmelidir. Paris'teki anlaşmada gelişmekte olan ülkeler de hesaba katılmalıdır. Onların da ülkelerindeki fakirlik seviyesini düşürme ve hayat standardını yükseltmeye hakları var” dedi.

 

 

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.