Gıda Hattı

İklim değişikliği insanların yılda aldığı uyku süresini azaltabilir!

23 Mayıs 2022, 12:58
Paylaş
İklim değişikliği insanların yılda aldığı uyku süresini azaltabilir!

İklim değişikliğinin insan yaşamı üzerindeki etkisini inceleyen araştırmaların çoğu, aşırı hava olaylarının ekonomik ve toplumsal sağlık sonuçlarını geniş ölçekte nasıl etkilediğine odaklanıyor.

Aslında iklim değişikliği refah için gerekli olan bir dizi davranışsal, psikolojik ve fizyolojik sonuç dahil olmak üzere temel günlük insan faaliyetleri üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabilir. Araştırıcılar artık artan ortam sıcaklıklarının dünya çapında insan uykusunu olumsuz etkilediğini bildiriyor.

One Earth dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar artan ortam sıcaklıklarının dünya çapında insan uykusunu olumsuz etkilediğini bildiriyor.

Ekip, bulgularının 2099 yılına kadar optimal olmayan sıcaklıkların kişi başına yılda 50 ila 58 saatlik uykuyu aşındırabileceğini gösterdiğini söylüyor. Ek olarak araştırıcılar uyku kaybı üzerindeki sıcaklığın etkisinin, daha yaşlı yetişkinler ve kadınların yanı sıra düşük gelirli ülkelerde yaşayanlar için önemli ölçüde etkilerinin olduğunu ortaya koyuyorlar.

uykusuzluk problemi nasıl çözülür?

Daha sıcaklar hastane yatışlarını da arttırıyor

Araştırma Kopenhag Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Araştırmanın yazarlarından Kelton Minor, "Sonuçlarımız, insan sağlığı ve üretkenliği için temel bir onarıcı süreç olan uykunun daha yüksek sıcaklıklarda bozulabileceğini gösteriyor" diyor.

"İleriye dönük bilinçli iklim politikası kararları almak için, günümüzün toplumsal sera gazı emisyonu seçimlerinden kaynaklanan gelecekteki makul iklim etkilerini  hesaba katmamız gerekiyor." diye ekliyor.

Minor, "Sıcak günlerin ölümleri ve hastaneye yatışları artırdığı ve insan performansını kötüleştirdiği uzun zamandır biliniyor, ancak bu etkilerin altında yatan biyolojik ve davranışsal mekanizmalar tam olarak anlaşılmış değil.

Amerika Birleşik Devletleri'nden son zamanlarda bildirilen veriler, sıcak hava dönemlerinde öznel uyku kalitesinin düştüğünü öne sürdü, ancak sıcaklık dalgalanmalarının çeşitli küresel iklimlerde yaşayan insanlarda nesnel uyku sonuçlarındaki değişiklikleri nasıl etkileyebileceği belirsizliğini koruyor." diyor.

Sonuç olarak iklim değişikliğinin etkileri sadece çevresel değil aynı zamanda bireylerin mental sağlıkları başta olmak üzere refah seviyelerini de yakından etkiliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.