Gıda Hattı

İklim değişikliği, Dünya ekosistemleri için kritik olan toprak organizmalarını öldürüyor

3 Mayıs 2022, 10:28
Paylaş
İklim değişikliği, Dünya ekosistemleri için kritik olan toprak organizmalarını öldürüyor

Mantarlar, likenler, yosunlar, mavi-yeşil algler ve diğer mikroplardan oluşan  "biyokrus", suyu tutar ve diğer organizmaların kullanabileceği besinleri üretir. Şimdilerde yapılan yeni araştırmalar iklim değişikliğinin bu biyokrusun bütünlüğünü yok ettiğini gösteriyor.

Bu tür "biyokruslar" dünyadaki tüm karaların %12'sini kaplar. Bu yüzden onları sağlıklı tutmak gezegenin sağlığı için oldukça önemli.

1980'lere kadar, birkaç bilim insanı çayırlarda, çöllerde ve diğer kurak alanlarda gezinirken ayakların çatırdamasını önemsedi. Görünen o ki çatırdama az miktarda suyu muhafaza etmeye, nitrojen ve karbon gibi yaşamı sürdüren besinleri üretmeye yardımcı olan asırlık yaşam kümelerinden geliyor.

2013'te bilim insanları, iklim değişikliğinin biyolojik kabukların mikrobiyal bileşimini değiştirdiğini keşfettiler. Utah'taki bozulmamış bir otlakta bu organizmalar üzerinde yapılan yeni bir araştırma, bu kabuklardaki bazı likenlerin gizli bir güvenlik açığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar ayrıca 2003'ten önce likenlerin bazen geçici olarak azaldığını ve geri döndüğünü buldular. Son zamanlarda,  her zaman düşüşte görünüyorlar. Araştırmacılara göre, biyo-kabuk bir devrilme noktasına ulaşmış olabilir. Likenlerdeki açık düşüş hem etkileyici hem de endişe verici oluyor.

Biyolojik kabuklar yok olursa bitkiler ölebilir!

Biyolojik kabuklar yok olduğunda, toprak kurur ve uçup gitmesi daha olasıdır. Daha az liken içeren bir biyokrus daha az nitrojen gübresi üretecek ve böylece daha az bitki hayatta kalabilecek.

Araştırmacılar, hayvanların bio-kabuktaki besinlere dayanan bitkilere güvendiği için biyokrus kaybının tüm ekosistem üzerinde kademeli bir etkisi olabileceğini söylüyor. 2070 yılına kadar biyolojik kabukların %25 ila %40'ının gitmiş olacağını tahmin ediliyor.

Biyolojik kabukları büyütmek ve onları rahatsız edici yerlere nakletmek için çabalar sürüyor, ancak bunlar bile kurak alanlardaki yaşamı sürdürmek için yeterli besin üretmeyebilir. İhtiyaç duyulan şey büyük ölçekte iklim azaltma stratejileri olduğu düşünülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.