Gıda Hattı

İklim aktivisti Thunberg’den, COP26 için ilginç benzetme!

6 Kasım 2021, 18:41
Paylaş
İklim aktivisti Thunberg’den, COP26 için ilginç benzetme!

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP26) başarısız olduğunu belirterek, “COP26, bir halkla ilişkiler etkinliğine dönüştü. Bizi krize sokan yöntemlerle bu krizi çözemeyeceğimiz açık” dedi.

BM İklim Değişikliği Konferansı’nın yapıldığı İskoçya'nın Glasgow kentinde Fridays for Future kuruluşu tarafından düzenlenen gösteride konuşan İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, COP26'yı sert sözlerle eleştirdi.

“COP26 halkla ilişkiler etkinliğine dönüştü”

COP26’nın başarısızlıkla sonuçlandığını belirten Thunberg, "COP26'nın başarısız olduğu bir sır değil. Bizi krize sokan yöntemlerle, bu krizi çözemeyeceğimiz açık. COP26, liderlerin güzel konuşmalar yaptığı ve gösterişli taahhütler ve hedefler bildirdiği bir halkla ilişkiler etkinliğine dönüştü ve perde arkasında Küresel Kuzey ülkelerinin hükümetleri sert bir iklim eylemi yapmayı hala reddediyor" ifadelerini kullandı.

COP26'nın "şimdiye kadarki en dışlayıcı İklim Değişikliği Konferansı" olarak tanımlandığını ve iklim krizinin keskin ucundakilerin duyulmadığını belirten Thunberg, etkinliğin "her zamanki gibi 2 haftalık bir iş kutlaması" olarak kabul edilebileceğini kaydetti.

"Acil ve ciddi yıllık emisyon kesintilerine ihtiyacımız var"

"Dünyanın şimdiye kadar gördüğü hiçbir şeye benzemeyen, acil ve ciddi yıllık emisyon kesintilerine ihtiyacımız var. Toplumumuzu kökten değiştirmek zorunda kalacağız. Rahatsız edici sonuç budur" diyen Greta Thunberg, medyanın da iktidardaki insanları eylemsizliklerinden sorumlu tutmadığını söyledi. Thunberg, "Bu utanç verici. Burada doğruyu konuşuyoruz. İktidardaki insanlar açıkça gerçeklerden korkuyor. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bundan kaçamazlar. Bilimsel fikir birliğini görmezden gelemezler. Bizi, insanları görmezden gelemezler" dedi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.