Gıda Hattı

İkinci Bir Covid-19 Dalgasına Psikolojik Olarak Hazır mıyız?

14 Eylül 2020, 09:40
Paylaş

COVID-19 salgını ile beraber psikolojik sorunlar şiddetlenmeye başlamışken, zihinsel sağlık sistemimiz, sizce ikinci bir COVID-19 salgınına hazır mı?

İkinci Bir Covid-19 Dalgasına Psikolojik Olarak Hazır mıyız? – Sadiye Akbulut

COVID-19 salgını ile dünyada milyonlarca insan geçim kaynaklarını kaybetti ve mali olarak ayakta kalmanın mücadelesini veriyor. Yüz binlerce kişi sevdiklerini kaybederek, ciddi bir hastalık veya ölüm gibi gerçek bir olasılıkla karşı karşıya kaldı.

Salgında zihinsel sağlık sorunları arttı

Üzerinde sınırlı kontrole sahip olduğumuz koşulların sonucunda, çaresizlik, kaygı ve umutsuzluk durumları ortaya çıktı.  Stres, depresif ruh hali, travma sonrası stres bozukluğu oranlarının artması ile küresel anlamda, zihinsel sağlık sorunlarında artış görmekteyiz. COVID-19'dan önce hali hazırda psikolojik sorunlar ile mücadele eden kişiler, şimdi daha da büyük zorluklarla başa çıkmaya çalışıyor.

Salgının ikinci bir dalgası ile hayatta kalmanın yoğun endişesi ve umutsuzluk duyguları artacak. Ruh sağlığı ile ilgili gerekli tedbirler alınmadığında, COVID-19'un kişisel ilişkiler, aile dinamikleri, akademik performans da dahil olmak üzere, akıl sağlığı üzerindeki uzun vadeli küresel etkisi, ekonomi üzerindeki etkisi kadar yıkıcı ve maliyetli olabilir.

İkinci dalgaya nasıl hazırlanalım?

Ne yapılabilir?

1.Dayanıklılığı artırmak için, COVID-19'un zihinsel sağlık sonuçlarıyla mücadele eden bireylere yardım etmeyi amaçlayan programların geliştirilmesi, bir ihtiyaç halindedir.

2.Milyonlarca insanın günlük hayatlarına mutlu bir şekilde devam etmesi için, geçim kaynaklarını kaybetmemesi gerekiyor. Serbest ve evden/uzaktan çalışma düzenlerini arttırmak veya başlatmak, bu durumu destekleyici, önemli bir adım olacaktır.

3.Psikolojik destek programları, maliyet açısından gerçekçi olmalıdır. Mevcut modellerin bedelleri gözden geçirilerek, yeterli ve yardım alacak kişiler tarafından karşılanabilir olarak yeniden tasarlanması gerekir.

4.Psikolojik sorunlar, fiziksel sağlık problemleri ile birlikte görülebilmektedir. İşverenler, çalışanlarının ruh sağlığına, eşit şekilde yatırım yapmalıdır.

5.COVID-19 tanısı almış kişiler için özel psikolojik destek hatları yaygınlaştırılmalıdır.

6.Psikolojik dayanıklılığı artırmayı ve pandemiden kaynaklanan psikolojik sorunları tedavi etmeyi amaçlayan girişimler ve araştırmalar, hükümetler tarafından daha çok desteklenmelidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.