AramaArama
Gıda Hattı

İki yeni patates çeşidinin ismi anketle konuldu: Niğde Sarısı ve Saruhan!

15 Nisan 2019, 18:34
Paylaş
İki yeni patates çeşidinin ismi anketle konuldu: Niğde Sarısı ve Saruhan!

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen iki yeni patates çeşidi, yapılan anket sonucu Niğde Sarısı ve Saruhan isimleri ile tescillendi. 2019 yılı itibariyle enstitüde geliştirilerek tescil edilen patates çeşidi sayısı 10’a yükseldi.

Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, gazetecilere yaptığı açıklamada, enstitüde 2005 yılından beri yürüttüğü ıslah çalışmaları neticesinde 8 yerli ve milli patates çeşidinin ülke tarımına kazandırıldığını söyledi.

İki yeni patates çeşidine anketle isim konuldu!

2019 yılı itibariyle 2 yerli ve milli patates çeşidini daha tarıma kazandırıldığını belirten Pırlak, çeşitlerin isimlerini yapılan anketle, üretici ve tüketicilerin belirlediğini açıkladı.

Çeşitlerden birine "Niğde Sarısı" diğerine ise "Saruhan" isimlerinin verildiğini belirten Pırlak, şunları söyledi:

Yemeklik ve sanayiye uygun patates çeşitleri

“İki çeşidimiz de bölgemize uygun, adaptasyon kabiliyetleri ve verimleri oldukça yüksek, yemeklik ve sanayilik çeşitlerdir. Özellikle Niğde Sarısı, et rengi koyu sarı ve hem yemeklik hem de kızartmalık parmak çeşitlere uygun olması nedeniyle üreticilerimiz tarafından büyük tercih göreceğini düşünüyoruz. Yine Saruhan çeşidimiz de yüksek verimli bir çeşidimiz olup, yemeklik bir çeşidimizdir.

Önümüzdeki dönemde tohumluk üretimine geçildiğinde bu çeşitlerimizin de devreye girmesiyle üreticilerimizin tohum maliyetlerinin oldukça aşağı düşeceğini düşünüyoruz.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.