Gıda Hattı

İki saat kullanılan maskelerdeki bakteri yükü, uzmanı da şaşırttı!

15 Kasım 2021, 13:07
Paylaş
İki saat kullanılan maskelerdeki bakteri yükü, uzmanı da şaşırttı!

Covid-19’dan korunmak için kullanılan maskelerdeki zararlı bakterileri gösteren Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, iki saatten fazla kullanılan maskelerin hastalıkları taşıyıcı hale geldiğini belirterek, maskelerin saatte bir değiştirilmesi uyarısında bulundu.

Covid-19’dan korunmanın olmazsa olmazı maskelerin kullanılması ile oluşan bakteri yükünü laboratuvarda inceleyen Bursa Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, gördüklerine inanamadı.

“Maskeleri 1 hafta kullanan insanlar var

Laboratuvarında insanların iki saatten fazla kullandığı maskeleri inceleyip çıkan zararlı bakterileri laboratuvar ortamında gösteren Tayar, ağıza takılan maskelerin saatte bir değiştirilmesi uyarısında bulundu. Maskeleri 1 hafta kullanan insanların olduğunu ifade eden Tayar, şunları söyledi:

"Eğitimin başladığı havaların soğuduğu bu süreçte tekrar tedbirleri hatırlatmak istiyorum. Bunlardan birincisi maske, yalnız maskelerde dikkat edilmesi gereken bir özellik var. Elimizde ve cebimizde maskelerle sanki hiç bir şey olmayacakmışız gibi davranıyoruz. Oysa maskelerin özelliklerine tekrar bakmamız ve ömrünün en fazla 2 saat olduğunu unutmamız gerekiyor.

Ben birçok arkadaşımda ve yakınımda bu maskelerin 1 hafta kullanıldığını görüyorum. Bu maskeler bu şekilde kullanılınca birçok hastalık için iyi bir taşıyıcı haline geliyor. Maskelerin bir tıbbi atık olduğunu unutmamız gerekiyor. Maskeleri kuralına göre takıyoruz. Maskeyi taktıktan sonra önüne çok fazla elle temas etmiyoruz ve 2 saat sonrada maskeleri mutlaka değiştirmemiz gerekiyor.

“Covid-19 etkisini sürdürüyor, biz gevşek davranmaya başladık”

Covid 19 hepimizin sağlık ve hijyen anlayışını kökten değiştirdi. İlk vakalar çıktığı zaman hatırlarsanız aşırı tepkiler gösterdik. İnsanlarla temas etmemeye çalıştık. Hastalık korkusuyla evlerimize kapandık, alışkanlıklarımız komple değişti. Alışverişten eve getirdiğimiz meyveleri bile deterjanla yıkayan arkadaşlarımız, eve gelen ambalaj paketlerini balkonda 2 gün bekleten insanlar oldu. İlk gösterilen tepkiden sonra bir takım kuralları tekrar hatırladık. Maske mesafe ve hijyen hepimiz için önemliydi. Bu kavramlar hayatımıza girmeye başladı.

Hastalığın ilk zamanları verdiğimiz tepki ve reaksiyonlar, zamanla biraz daha yumuşamaya başladı. Ondan sonra bana bir şey olmaz diyerek tedbirleri gevşetmeye başladık. Daha sonra böyle bir pandemi süreci yokmuş gibi davrandık. Bu 100 yılda bir gelen felaketler maalesef etkisini devam ettiriyor. Eskiden hastane sonuçlarına, istatistiklere bakan, onlara göre karar veren insanlar daha gevşek davranmaya başladık ama bugün hala ortalama 200 vatandaşımız hayatını kaybediyor. Bunlar resmi kayıtlar, bir de bunların gözden kaçanları var.

“Virüs değişime uğrayarak bize saldırıyor”

Havaların soğumaya başladığı, okulların açıldığı, toplu ulaşımdan daha fazla yararlandığımız bu süreçte bence tekrar ilk korona sürecindeki gibi tedbirleri hatırlamakta yarar var. Maske, mesafe ve hijyene yanı şekilde özen göstermemiz gerekiyor ki aşılamanın belli bir orana ulaştığı toplumsal bağışıklığın biraz daha yaygınlaştığı ve Covid 19'un tanıştığı zaman insan organizması etkeni tanımıyordu. Birçoğumuz hastalığı bir şekilde geçirdik. Covid 19 organizma için tanınan bilinen bir virüs olmaya başladı. Virüs bu süreçte hızla değişime uğrayarak bize değişik yerlerden saldırmaya devam ediyor.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.