Gıda Hattı

İki ilde kuş gribi alarmı!

28 Nisan 2017, 10:34
Paylaş
İki ilde kuş gribi alarmı!

Niğde merkeze bağlı Sazlıca Beldesi ile Tokat’ın Reşadiye ilçesi Doğantepe Köyü’nde görülen tavuk ölümleri kuş gribi şüphesine yol açtı.

Edinilen bilgiye göre, Niğde merkeze bağlı Sazlıca beldesinde bir vatandaş, 100’e yakın tavuğunun ölümü üzerine, durumu Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bildirdi.

kus-gribi-onlem-gidahattiTavuklar toplandı, belde karantinaya alındı

İhbar üzerine beldeye giden il müdürlüğü görevlileri, telef olan tavuklardan numune alırken, kuş gribi şüphesiyle de tedbir amaçlı olarak tavuklarla temas eden aile üyeleri ile beldede yaşayan vatandaşlara ilaç verildi.

Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Jandarma, Sağlık ekipleri ve Sazlıca Belediyesi ekipleri tarafından kuş gribi şüphesi ile beldede bulunan tavuklar ilaçlanarak toplanarak, belde karantinaya alındı.

kus-gribi-nigde-gidahattiTokat’ta ölen tavukta virüse rastlandı

Tokat’ta ise Reşadiye ilçesine bağlı Doğantepe köyünde ise bir tavuğun telef olduğu bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine Reşadiye Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri, tavuğun ölüm nedeninin belirlenmesi için Samsun Hayvan Araştırma Hastanesi’ne gönderdi.

Ölen tavuk üzerinde yapılan incelemede, tavukta kuş gribi virüsüne rastlanması üzerine Doğantepe Köyü karantinaya alındı.

Zaman zaman dünyanın farklı coğrafyalarında ortaya çıkan kuş gribi virüsü, kanatlı sektörüne büyük zarar veriyor. Genellikle göçmen kuşlar tarafından taşındığı düşünülen virüsün bulaştığı işletmedeki tavuklar itlaf edilerek, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün belirlediği karantina önlemleri yürürlüğe konuluyor. Bu nedenle yaşanan vakaların kısa sürede bildirilmesi ve bölgenin karantinaya alınması büyük önem taşıyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.