Gıda Hattı

İki ayrı ülkede büyüyen ikizlerin IQ’su arasında dağlar kadar fark var!

17 Mayıs 2022, 22:50
Paylaş
İki ayrı ülkede büyüyen ikizlerin IQ’su arasında dağlar kadar fark var!

Farklı ülkelerde yetiştirilen çift yumurta ikizlerinin bilişsel becerileri arasında şaşırtıcı derecede büyük fark olduğu, buna karşın kişilik özelliklerinin büyük oranda aynı olduğu belirlendi.

Bu ilginç araştırmadan elde edilen sonuçlar Personality and Individual Differences dergisinde yayınlandı.

Monozigotik (tek yumurta) ikizler arasındaki bu karşılaştırma, eskiden beri süregelen ‘doğa mı yetiştirme mi?’ tartışmasına önemli bir katkı sundu.

İkizlerin hikayesi... Nasıl ayrıldılar?

1974 yılında Güney Kore’nin Seul şehrinde doğan ikizlerden biri, 2 yaşında bir pazarda kayboldu. Ailesinin kayıp kişilerle ilgili bir televizyon programına çıkmasına rağmen bulamadığı kız, ABD’de bir aile tarafından evlat edinildi.

ABD’de büyüyen kardeş,  2018 yılında Güney Kore’nin aile bireylerinin tekrar birleştirmek amacıyla başlattığı programa başvurana kadar, bir kardeşi olduğunu bilmiyordu. İki yıl sonra ikizi, abisi ve ablası kendisine ulaştı.

Bir araya gelen ikizlere, zeka düzeyi, karakter özellikleri, zihin sağlığı ve tıbbi geçmişleri ile ilgili bazı testler yapıldı. Şaşırtıcı bir şekilde, ABD’de yetiştirilen kardeşin IQ seviyesi, Kore’de yetişen kız kardeşinden 16 puan daha düşüktü.

Bu yeni araştırmadan elde edilen sonuçlar, tek yumurta ikizleri hakkında daha önceki araştırma sonuçları ile çelişiyor. Önceki araştırmalarda, ikizler arasındaki ortalama IQ düzeyi farkının 7 puanı geçmediği görülmüştü.

İki kardeş arasındaki bu şaşırtıcı derecede yüksek zeka farkını yorumlayan araştırmacılar, “İkizlerin, genetik faktörlerle yakından ilişkili olan bilişsel özellikler açısından bu kadar farklı olması oldukça şaşırtıcı” diye konuştu.

İkizler arasındaki bu farkın, yetiştirilme tarzından kaynaklanıp kaynaklanmadığını net olarak söylemek zor. Bununla birlikte arştırmacılar ABD’de büyüyen kardeşin daha önce 3 kez beyin sarsıntısı geçirdiğini, bunun da bilişsel kapasitesini etkilemiş olacağını ifade etti.

IQ arasındaki farka rağmen, karakter özellikleri aynı

İkizlere zeka dışında da değerlendiren araştırmacılar, ikizlerin genel karakter özelliklerinin aynı olduğunu belirledi.

Araştırmacılar, “Her 2 kardeş de ‘vicdanlı’ bireyler olarak öne çıkıyor. Yani hedefleri olan, düzenli, sorumluluk taşıyan ve başarı içi çalışan bireyler. Kardeşler çok farklı yaşam deneyimlerine, ev ortamlarına sahip olmalarına rağmen bu benzerliklerin söz konusu olması dikkat çekici. Bu da huy konusunda genetik özelliklerin rolünün altını çiziyor” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.