Gıda Hattı

İki Ay Ortalama Yağış Olsa da Kuraklığa Çare Değil

13 Ağustos 2007, 16:09
Paylaş

Sonbaharda yağışlar mevsim normalinde seyretse bile kuraklığa çare olmayacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Temmuz ayı kuraklık raporuna göre, gelecek 2 ayda ortalamalar civarında yağış alınsa bile bu yılki toplam yağış miktarı yıllık ortalamanın altında kalacak. Tarım yılı (Ekim-Eylül) dönemini kapsayan araştırmaya göre, 2006-2007 tarım yılında, tüm bölgelerde ciddi oranda azalma yaşanırken sadece Doğu Anadolu'da küçük bir artış yaşandı. Yağışlardaki normale göre azalma en ciddi boyutta yüzde 43 ile Ege Bölgesi'nde gerçekleşti. Bunu sırasıyla yüzde 34 ile Marmara ve yüzde 22 ile İç Anadolu Bölgesi takip etti. Türkiye genelinde ise oran yüzde 16,8 olarak gerçekleşti.

10 merkez şiddetli tehdit altında

Normalleştirilmiş Yağış İndeksi Metodu (SPI) ile yapılan değerlendirme, 6, 9, 12 ve 24 aylık periyotlarla hazırlandı ve merkezler orta derecede kurak, çok kurak ve şiddetli kurak olarak üç ayrı sınıflandırıldı. 12 aylık periyoda göre, kuraklık özellikle Göztepe, Milas, Bandırma, Amasra, Bodrum, Aydın, Manisa, Akhisar, Muğla ve Marmaris'i tehdit eder boyuta geldi. Ankara'ya içme suyu sağlayan barajların bulunduğu Kızılcahamam'da ise 6, 9, 12 aylık periyotlara göre çok şiddetli kuraklık meydana geldi.

Rapora göre İstanbul'da da durum pek parlak değil. İlk 6, 9 ve 12 aylık periyotlarla çok kurak şiddetli kuraklık meydana gelen İstanbul, 24 aylık periyoda göre ise orta derecede kurak merkezler arasında yerini aldı. Bu durum İstanbul'un yeraltı su kaynaklarını tehdit etmeye başladı. Rapora göre 12 aylık periyoda göre, (Ağustos 2006 ile Temmuz 2007) arasında, aralarında Tosya, Zonguldak, Gediz, Kuşadası, Denizli, İnebolu, Giresun, Tekirdağ, Elbistan ve Çeşme gibi merkezlerin de bulunduğu toplam 15 merkez şiddetli kuraklık, 26 merkez ise orta derecede kuraklık kapsamında yer alıyor. Orta derecede kuraklık yaşanan merkezler arasında ise Polatlı, Tokat, Ödemiş, Kastamonu, Ankara, Çankırı, İzmir, Kütahya ve Kırıkkale yer alıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.