Gıda Hattı

İhracatta liderliğimiz devam edecek

8 Kasım 2015, 19:30
Paylaş
İhracatta liderliğimiz devam edecek

Türkiye’nin 2015/16 sezonunda, 180 bin tonluk çekirdeksiz kuru üzüm ihracat hedeflediğini söyleyen Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında dünya liderliğini sürdüreceğimizi ifade etti.

2015 yılında dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin olumsuz hava koşulları nedeniyle yaklaşık yüzde 10'luk gerilemeyle 1 milyon 85 bin ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 2014 yılındaki üretim ise 1 milyon 205 bin ton seviyesindeydi.

2016/17 sezonuna dünya genelinde devrolacak çekirdeksiz kuru üzüm miktarı ise yüzde 20’lik düşüşle 124 bin 946 ton olarak tahmin ediliyor.

Üretici ülkelerin tahmini iç tüketimleri ve stokları sonrasında dünyaya ihraç edecekleri ürün miktarının ise bir önceki sezona göre yüzde 15 düzeyindeki gerileme ile 662.910 ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Tüm bu tahminler; çekirdeksiz kuru üzümle ilgili üretim, tüketim ve dünya ticareti ile ilgili gelişmelerin gözden geçirildiği Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı’nda konuşuldu.

00000000000275
Konferansın Almanya’nın Hamburg şehrinde düzenlendiğini kaydeden Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, dünya çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde Amerika Birleşik Devletleri’nin 291 bin 770 ton ile dünya lideri olduğunu, Türkiye’nin ise 196 bin ton ile ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Celep, Türkiye’yi 140 bin tonluk üretimle İran ve Hindistan’ın takip ettiğini ifade etti.

Türkiye’nin 2015/16 sezonunda, 180 bin tonluk çekirdeksiz kuru üzüm ihracat hedeflediğini anlatan Celep, “Türkiye çekirdeksiz kuru üzüm ihracatında dünya liderliğini sürdürecek. Türkiye’yi 115 bin 964 ton ile ABD ve 95 bin ton ile İran izleyecek. Dünya genelinde üretimdeki düşüş Türk üzümünün daha katma değerli şekilde ihracatına zemin hazırlayacak. Konferansta, bu sezon sonu stok miktarının geçen ürün yılından düşük olduğundan hareketle, alıcı ülkelerden gelecek taleplerin karşılanabilmesi için iyi bir planlamanın gerektiği sonucuna varıldı” diye konuştu.

Uluslararası Çekirdeksiz Kuru Üzüm Üretici Ülkeler Konferansı, kuzey yarıkürede 2015 ürün yılına ait kuru üzüm hasadının tamamlanmasını takiben, dünya kuru üzüm üretim ve pazarlaması ile ilgili bilgi paylaşımı amaçlı olarak gerçekleştirildi. ABD, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika, İran, Şili ve Türkiye heyetleri Konferansa katılım gösterdi.

Konferansta, dünya arz ve talep durumunu değerlendirdikten sonra Sultaniye/Naturel Çekirdeksiz Kuru üzüm tiplerine ait üretim miktarının olumsuz hava şartları nedeniyle gerilediği sonucuna varıldı. Kuzey Yarım Küre’deki çekirdeksiz kuru üzüm üretimi yüzde 12’lik düşüşle 1 milyon 64 bin tondan, 937 bin tona gerilerken, Güney Yarım Küre’de ise yüzde 5’lik artışla 140 bin tondan, 147 bin tona yükseldi.

Konferansta ele alınan istatistiki analizler, dünya geneli toplam Sultaniye ve Naturel Çekirdeksiz Kuru Üzüm üretim miktarının %8 oranında gerilediği sonucunu ortaya koydu. Konferansta ortaya çıkan veriler ayrıca, bir sonraki ürün yılına devredecek olan stok miktarının 124 bin 946 ton olarak gerçekleşeceği sonucunu ortaya koydu.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.