Gıda Hattı

İhracatta Brezilya Modeli

19 Aralık 2007, 12:01
Paylaş
İhracatta Brezilya Modeli

 Dünyada Piliç Eti Ticareti ve Brezilya Modeli Semineri

2005 yılında hormonla, 2006 yılında ise kuş gribiyle ,ciddi sarsılan kanatlı sektörü toparlanma sürecinin ardından, ihracat ile çıkış yolu arıyor.

BESD-BİR (Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği) tarafından, 31 Ekim’de Ankara’da düzenlenen “Dünyada Piliç Eti Ticareti ve Brezilya Modeli” seminerinde, BESD-BİR Başkan Yardımcısı ve Beypiliç Genel Müdürü Dr. Sait KOCA, “Türkiye Piliç Eti Ticareti”, Uluslararası Kanatlı Eti Pazarlama Uzmanı Osler DESOUZART ise, “Dünya Piliç Eti Ticareti” ve “İhracatta Brezilya Deneyimleri” konulu 2 sunum gerçekleştirdi.

Dr. Sait Koca, Türkiye’nin broyler üreticisi ülkeler arasında, atlatılan krizlere rağmen iyi bir gelişim gösterdiğini ve bugün 14. sırada yer aldığını belirtti. Dünya piliç eti üretiminde ABD, Çin ve Brezilya’nın ilk üçte yer aldığını, ihracatta ise Brezilya’nın lider olduğunu vurgulayan Koca; Türkiye’nin ihracatında mevcut ve olması muhtemel pazarların; Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Irak, S.Arabistan, BAE ve AB olduğunu, fakat dünya kanatlı sektörünün 3. büyük ithalatçısı konumundaki AB’ye bir çok denetimden başarıyla geçmelerine rağmen hala ihracata başlayamadıklarını açıkladı. Sektörün sıkıntılarını kuş gribi, yem fiyatlarının yüksekliği, ihracat desteğinin az olması ve sektörün ihracat konusunda birlikte hareket edememesi olarak 4 ana başlıkta özetleyen Koca; 2008 yılı itibariyle Devlet tarafından belirlenen bir desteğin 6 yıl süreyle farklı oranlarda sektöre aktarılmasını bir model olarak önerdiklerini, bu sayede sektörün ihracat ve üretiminin, Pazar yaratması ve geliştirmesinin, rekabet edebilirliğinin önünün açılabileceğini belirtti.

Brezilya Deneyimleri

Seminere konuk olarak Brezilya’dan gelen, Uluslararası Kanatlı Eti Pazarlama Uzmanı Osler DESOUZART, Brezilya kanatlı sektörü hakkında bilgiler verdikten sonra; Brezilya için en iyi olan, Türkiye için iyi olmayabilir; ihracatta her ülke kendi yolunu bulmalıdır diyerek kanatlı sektörü temsilcilerine şu önerilerde bulundu: “Birlik olmadan, tarafsız ve profesyonelce yönetilen dernekler olmadan, güçlü bir sektör olamazsınız. Duygusallığa yer vermeden akılcı kararlar alın. Kendi istediğinizi değil müşterinin istediğini üretmelisiniz. Birlikte ihracat yapın. Tek başına sadece firmanızın menfaatlerini gözeterek hareket etmeyin. Zararına olsa da ihracata devam edin, bu durumda karı başka yerden örneğin iç pazardan temin edin... AB artık etten ziyade, farklı buluşları, farklı özellikleri, farklı kavramları tercih etmektedir. Firmalarınızdaki gençleri farklı kavramlar bulmaya, yenilikler üretmeye yönlendirin. Et değil kavram satın. İhracat yapacağınız ülkeyi ve orada yaşayanların kültürlerini ve geleneklerini çok iyi araştırın. O ülkeye en uygun ürünü bulmaya, onu üretmeye çalışın.”

Piliç eti ihracatında birinci sırada yer alan Brezilya’da, et sektöründe kanatlı eti üretiminin payı %12,2 2006 piliç eti üretiminin 9,84 milyon ton, ithalatının 0,7 milyon ton ve ihracatının ise 2,95 milyon ton olduğu hesaplanıyor. Kişi başına tüketim ise 36,46 kg/yıl.

Brezilya kanatlı eti ihracatının %28,2’si Asya, %28,1’i Orta Asya, %17,2’si Avrupa, %16,8’i Rusya ve %12,2’si Afrika ülkelerine yapılıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.