Gıda Hattı

İhracatçının finansa erişiminde teminat sorununa şirket çözümü!

15 Ekim 2021, 13:43
Paylaş
İhracatçının finansa erişiminde teminat sorununa şirket çözümü!

İhracatçı firmaların finansmana erişiminin kolaylaştırılması amacıyla Eximbank ile TİM ortaklığında, 10 milyon TL sermayeli İhracat Geliştirme Şirketi kuruldu. AK Parti de, ihracatı teşvik için hazırlanan kanun teklifini, TBMM’ye sundu.

İhracatın tabana yayılması amacıyla firmaların ihracat kapasitesinin ve uluslararası pazardaki rekabet gücünün artırılması için, ihracatçı firmaların finansmana erişiminin kolaylaştırılması kapsamında önemli bir adım atıldı.

Türk Eximbank ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortaklığıyla, sadece ihracatçıların erişimine açık, ihracatçıların finansmana erişiminde teminat sorununu ortadan kaldırmayı amaçlayan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi (İGE) kuruldu.

İhracatçılar fabrikasını, arsasını bankaya ipotek etmek zorunda kalmayacak

10 milyon lira sermaye ile 14 Ekim’de kurulan İGE aracılığıyla, teminat yetersizliği nedeniyle çeşitli kredi ve destek imkanlarından yeterince yararlanamayan ihracatçıların krediye erişmeleri kefalet suretiyle sağlanacak. Böylece ihracatçıların kredi almak için fabrikasını, arsasını bankaya ipotek vermek zorunda kalmayarak, teminat sorununa çözüm olması hedefleniyor.

İhracata yönelik büyüme modeli hedefi doğrultusunda ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler ile uğraşan firmalara yönelik ihtisaslaşmış ‘İhracat Kredi Garanti Fonu’nun, küçük ölçekli firmaların ise ihracat kredisi bağlamında finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını ve ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak ihracat hacminin sürdürülebilir şekilde artırılmasına büyük katkı sağlaması amaçlanıyor.

AK Parti, ihracatı teşvik için kanun teklifi verdi

Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesi, doğrudan yabancı yatırımlar ile teknoloji girişinin hızlandırılması ve işletmelerin ihracata yönlendirilmesi için önemli işlevi olan serbest bölgelerin kurulmasını teşvik etmek amacıyla hazırlanan 19 maddelik kanun teklifinin, TBMM Başkanlığına sunulacağını açıkladı. Yazılı açıklama yapan Turan, şunları kaydetti:

“İhracatçılarımızın en önemli meselelerinden birinin ‘finansman erişiminde teminat sorunu’ olduğunu biliyoruz. Bu yüzden İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu. Kurulan şirketle birlikte ihracatçılarımızın en büyük sorunu olan kredide kefalet sorununun ortadan kalkması, ihracatçılarımızın krediye erişim maliyetinin düşürülmesi, ihracatımızın tabana yayılması ve ihracatın büyümeye katkısının sürdürülebilir kılınması amaçlanıyor.

İhracat ve döviz kazandırıcı hizmetlerle iştigal eden firmaların teminat ihtiyaçlarını karşılayan ihtisaslaşmış bir kefalet kurumu olan İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi’ne ihracatçı birliklerince gerekli sermaye katkısı sağlanması için önemli adımlar atıyoruz. İhracatçılarımıza yük olmadan bu adımları atıyoruz.

Serbest bölgelerin kurulması teşvik edilecek

Yine ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesi, doğrudan yabancı yatırımlar ile teknoloji girişinin hızlandırılması ve işletmelerin ihracata yönlendirilmesi için önemli işlevi olan serbest bölgelerin kurulmasını teşvik ediyoruz.

Ayrıca Teklifte esnaf ve sanatkarlar meslek kuruluşlarının seçim dönemlerinde adayların eşit şartlara sahip olmasını sağlamak gibi farklı düzenlemeler de mevcut.

Yasalaşma sürecinde tüm partilerimizin katkılarını bekliyoruz. Şimdiden ihracatçılarımıza, üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.