Gıda Hattı

İhracatçıların yeni Başkanı Mustafa Gültepe

14 Haziran 2022, 00:16
Paylaş
İhracatçıların yeni Başkanı Mustafa Gültepe

TİM başkanlığına, İstanbul Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe seçildi. Gültepe, Türkiye'yi ihracatta marka ülke yapma hedefiyle yola çıktıklarını söyledi.

Bünyesinde 27 sektörden 61 ihracatçı birliği bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 29. Olağan Genel Kurulu, Haliç Kongre Merkezi'nde yapıldı.

Daha önce birlik ve sektör başkanlarından büyük bölümünün adı üzerinde uzlaşma sağladığı Mustafa Gültepe, Genel Kurul'daki başkanlık seçimine tek aday olarak katıldı. Kullanılan 274 geçerli oyun 273'ünü alan Mustafa Gültepe, TİM Başkanı seçildi.

TİM’in yeni başkanı Mustafa Gültepe

TİM Başkanlığı seçimi sürecinde sektörlerin ve birliklerin örnek bir dayanışma sergilediklerinin altını çizen Gültepe, 100 bini aşkın ihracatçı ailesinin liderliği konusunda kendisine güvenen ve destekleyen herkese teşekkür etti. Gültepe, şunları söyledi:

“İhracat Türkiye'nin geleceği ve vazgeçilmezi. Biz Türkiye'yi ihracatta marka ülke yapma hedefiyle yola çıktık. Tüm sektörlerimizde bilimsel ve teknolojik dönüşümü tamamlamak zorundayız. Yüksek katma değerli ihracat yapan, ulaşım ve lojistik altyapısı güçlü, tehditleri fırsata dönüştüren, rekabet gücü yüksek bir Türkiye'yi inşa etmek durumundayız. Dünyadaki trendleri izleyen değil, belirleyen bir ülke olmak için çalışacağız.

“Küresel ihracattan aldığımız payı yüzde 50 artırabiliriz”

Ülkemizin küresel ihracattan aldığı pay yüzde 1 civarında bulunuyor. Bu payı yüzde 50 artıracak potansiyelimizin olduğuna inanıyorum. Kilogram başına ihracatta en azından 2 doları yakalayabilmeliyiz. Hedefin zor, sürecin meşakkatli olduğunu biliyorum. Ama ortak akılla, 27 sektörümüzün, 61 birliğimizin etkin katılımıyla, üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olmadığına inanıyorum. Yeni dönemde TİM'i strateji ve vizyon liderliği yapan, gündem belirleyen bir kimliğe kavuşturacağız. Daha aktif ve senkronize çalışacağımız birliklerimizden gelecek projeler ve bilgi akışı en önemli veri kaynağımız olacak. Projeleri olgunlaştırıp, ekonomi yönetimine taşıyarak ihracatımızın gelişimine katkı sunacağız.”

Gültepe, tüm çalışmalarda herkese eşit mesafede duracaklarını ve kısır tartışmaların içinde kaybolmayacaklarını sözlerine ekledi.

Mustafa Gültepe kimdir?

TİM Başkanlığına seçilen Mustafa Gültepe 1968 yılında Trabzon – Tonya'da doğdu. 1990'da Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan Gültepe, İstanbul Üniversitesi'nde MBA yüksek lisansını tamamladı.

Hazır giyim endüstrisinde 30 yıldır faaliyet gösteren Mustafa Gültepe, 1992 yılında Taha Tekstil'de sektöre ilk adımını attı. Taha Grubu'na bağlı olarak 1994 yılında kurulan Talu Tekstil A.Ş.'nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı oldu. İstanbul, Sakarya ve Malatya'daki üretim tesislerinde toplam 3 bin 500 kişiyi istihdam eden Gültepe, çok sayıda dünya markasına üretim gerçekleştiriyor.

17 yıl boyunca görev aldığı İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nde (İHKİB) yönetim kurulu üyesi, başkan yardımcısı ve başkan olarak sorumluluk üstlendi.

Mustafa Gültepe, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce biliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.