Gıda Hattı

İhracatçılar Rusya – Ukrayna gerilimi nedeniyle endişeli!

3 Nisan 2021, 17:50
Paylaş
İhracatçılar Rusya – Ukrayna gerilimi nedeniyle endişeli!

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’ta Rus yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında gerilimin artarak devam etmesi Türkiye’nin iki ülkeye olan ihracatının yükünü çeken Doğu Karadenizli ihracatçıları endişelendiriyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’nin yıllardan beri iki ülke ile gerek ihracat, gerekse ithalat yaptığını belirterek gerginliğin artarak sürmesinin ticareti olumsuz yönde etkileyebileceğine dikkat çekti.

İki ülke arasında yaşanan krizin yeni olmadığını belirten Gürdoğan; temennilerinin krizin kısa sürede çözülmesi olduğunu ifade etti. Aksi durumda ihracatın ne şekilde etkileneceğinin krizin veya savaşın boyutlarıyla ilgili olacağını söyledi.

| Rusya, şeker ve ayçiçek yağı ihracatında şartları ağırlaştıracak |

“Gerginlik ihracatı da etkiler”

Gürdoğan, “Bu kriz yeni değil. Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’da yaşanan olayların bir benzeri Ukrayna’da yaşanıyor. Dolayısıyla Donbass’ta halen Rusya ayrılıkçı güçleri ile Ukrayna arasında süregelen bir çatışma ortamı var. Her iki ülkede bölgeye tekrar askeri yığınak yapmaya başladı.

Bu ülkelerin yığınak yapması pek tabidir ki çıkacak olan savaş ortamında gemilerimizin oraya yapacağı seyahatler olsun, can güvenliği olsun pek tabidir ki ihracatı da etkileyecektir. İhracatçılar olarak bizler, dünya ülkelerinin savaş değil barışla beraber ticaretin gelişeceğini ve işsizlerin dolayısıyla ülke halklarının, kardeşlerin ortak noktada birleşmesi için ticaretin bir amaç olduğunu düşünüyoruz.

Onun için geçmişte dünyadaki güçler arasındaki savaşta, gelişen bu olaylarda olan o ülkelerin vatandaşlarına oluyor. Dünyayı devamlı savaş çığlıklarıyla yönetmek, savaş çığlıklarıyla beraber kendi çıkarlarını korumak uğruna insanların canlarını hiçe sayan zihniyet, bize göre barışçıl değildir. İhracatın, süreci ne şekilde etkileyeceği savaşın boyutlarıyla ilgili olacaktır.

Savaşın ve limanların durumuyla ilgili olacaktır. İnşallah savaş olmaz ihracat etkilenmez, Bizler de ihracatımızı yapar ülkeler arasındaki diyaloğu ticareti geliştirmeye devam ederiz diye düşünüyoruz” dedi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.