AramaArama
Gıda Hattı

Bakan Pekcan’a taleplerini ilettiler. İhracatçılar neler istedi?

5 Ocak 2019, 00:14
Paylaş
Bakan Pekcan’a taleplerini ilettiler. İhracatçılar neler istedi?

Yıllık ihracatta Cumhuriyet Tarihi rekorunun kırıldığı 2018 ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıdan sonra düzenlenen TİM İstişare Toplantısına, ihracatçıların talepleri damgasını vurdu. TİM Başkanı İsmail Gülle, sigorta prim teşviki, asgari ücret desteği, dahilde işleme izin belgeleri, finansman konuları, KGF ve Eximbank, gümrüklerde elektronik işlemler, elektrik ve doğal gaz indirimleri ile yeşil pasaport konularındaki taleplerini Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ile bürokratlara aktardı.

Sektör temsilcilerinin görüş ve önerilerini dile getirdiği Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İstişare Toplantısı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, TİM Başkanı İsmail Gülle, Yönetim Kurulu Üyeleri ile ihracatçı birlik başkanlarının katılımıyla Ankara’da yapıldı.

İhracatçılar neler istedi?

Toplantıda, 27 sektörden 3 en önceliğe sahip konu, tespit, sorun ve çözüm önerisi başta olmak üzere, 90 başlık ihracatçı birlikleri ve sektör temsilcisi başkanları tarafından, Bakan Pekcan ve Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur'a aktarıldı.

İhracatçıların dile getirdiği taleplerde; sigorta prim teşviki, asgari ücret desteği, dahilde işleme izin belgeleri, finansman konuları, KGF ve Eximbank, gümrüklerde elektronik işlemler, elektrik ve doğalgaz indirimleri ile yeşil pasaport konuları öne çıktı.

İsmail Gülle: “Taleplerimiz var”

Toplantıda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, hükümetin desteklerinin ihracatçılara güç verdiğini belirterek, “Özellikle Yeni Ekonomi Programı kapsamında ihracatın öne çıkartılması, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin desteklenmesi, E-ticaret sitelerine üyelik desteği, Eximbank’ın sermayesinin artması ve istihdama yönelik destekler bunlardan sadece birkaçı. Yenilikçiliği ve sürdürülebilir kalkınmayı, kendimize bir sorumluluk bilmeli, ülkemizin kalkınması için tüm gücümüz ile sistemimizi buna göre güncelleyebilmeliyiz. Bu gaye ile 2019’a başlarken, Hükümetimizden ve bizzat Sayın Bakanımızdan da bazı taleplerimiz olacak” dedi. Gülle, taleplerini şöyle açıkladı:

“Son açıklanan istihdam desteklerinde, 500’ün altında çalışan sayısına sahip işletmelere, büyük işletmelerden 2 puan daha fazla sigorta prim teşviki ve asgari ücret desteği verilmektedir. Bu durum büyük ölçekli firmalarımız için bir dezavantaj yaratmaktadır. Daha çok istihdam sağlayan firmalarımıza daha fazla teşvik verilmesi, istihdamımıza olumlu yansıyacaktır.

“Finansman öncelikli sorun”

Dahilde işleme izin belgelerinin taahhüt kapamalarında, birçok firmamız sorun yaşıyor. Bu sürelerin uzatılması firmalarımızın üretim ve ihracatlarına katkı sağlayacaktır.

Finansman konusu da ihracatçılarımızın öncelikli sorunları arasında yer alıyor. KGF limitlerinin artırılmasının yanı sıra, KGF kefaletli kredilerin teminat mektupsuz yeniden kullandırılması, Eximbank’ın ihracatçılarımıza vereceği en değerli desteklerin arasında olacaktır.

Gümrükte elektronik işlemlerde ıslak imza görmeyen bankaların kapama yapmaması, firmalarımıza sıkıntı yaratıyor.

Elektrik ve doğal gaz indirimleri

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan elektrik ve doğal gaz indirimlerinden tüm sanayici ve ihracatçıların yararlanması taleplerimiz arasında.

Yeşil pasaport alt limitinin 500 bin dolara indirilmesi ve süresinin 3 yıla çıkarılması da bu hizmete daha fazla firmamızın, özellikle KOBİ’lerimizin erişimini kolaylaştıracak.

Bugüne kadar bizlere sunulan ve bundan sonra ihracatımıza verilecek tüm destekler için Hükümetimiz başta olmak üzere göreve geldiği günden bugüne, bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a ve bizlerle birlikte olan başkanlarımıza, Ticaret Bakanlığı bürokratlarımıza teşekkür ediyorum.”

Türkiye Tanıtım Grubu toplandı

Bu arada ülkemizin yurt dışında daha etkin tanıtmak amacıyla oluşturulan Türkiye Tanıtım Grubu toplantısı da, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla yapıldı.

Pekcan, konuya ilişkin twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “2019'da sektörlerimizi, ürünlerimizi ve hizmetlerimizi en etkin şekilde yurt dışında tanıtabilmek için kurduğumuz Türkiye Tanıtım Grubu toplantısında 2018'de gerçekleştirdiğimiz çalışmaları ve 2019 yol haritamızı ele aldık” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.