AramaArama
Gıda Hattı

İhracatçı da aşılamada öncelik istedi

26 Mayıs 2021, 10:46
Paylaş
İhracatçı da aşılamada öncelik istedi

Covid-19’a karşı aşılanmayan kişilere vize vermeyen Çin’in ardından ABD ve AB ülkelerinin de aşı pasaportu uygulamasına hazırlanması, ihracatçıları endişelendirdi. İhracatçılar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geleceğini açıkladığı 90 milyon doz Biontech aşısı ile aşılamada öncelik istiyor.

Dünya genelinde Çin, ABD ve Avrupa ülkelerinin aşılamada çok yol kat ettiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Çin’in Covid-19 aşısı yapılmamış kişilere vize vermemeye başladığını, benzer uygulamanın yakın gelecekte ABD ve Avrupa ülkelerinde başlamasından endişe ettiklerini dile getirdi.

“Aşılamada öncelik, ihracatın devamlılığı için hayati önemde”

Aşılama oranlarının yükselmesiyle uluslararası ticaretin canlanmasını beklediklerinin altını çizen Eskinazi, “Türkiye, Biontech Prizer ile 90 milyon dozluk yeni bir anlaşma yaptı. Bu aşılar kısa süre içinde partiler halinde ülkemize gelmeye başlayacak. Burada ihracatçı firma yöneticilerimize ve dış ticaret departmanı çalışanlarına öncelik verilmesini istiyoruz. İhracatımızın devamlılığı için bu husus çok hayati” diye konuştu.

Covit-19 virüsüne karşı aşılamada 2 doz aşı yapılması gerektiğine vurgu yapan Eskinazi, iki doz arasında 6-8 hafta süre geçmesi gerektiğini, yeni gelecek aşı partilerinde ihracatçılara öncelik verilmesinin Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşmasını kolaylaştıracağını sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.