AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İhracat Seferberliği Programı belli oldu

İhracat Seferberliği Programı belli oldu
17 Temmuz 2021, 13:52

İhracatı Geliştirme Merkezi’nin (İGEME), ihracata yeni bir boyut kazandırmayı hedefleyen ihracat seferberliği programının takvimi açıklandı. Proje ile Covid sonrası ihracat için ‘yerinde ihracat modeli’, şehir şehir ihracatçılara anlatılacak.

Tüm zamanların ihracat rekorunun kırılıp, 200 milyar dolar ihracatı geçen Türkiye, vitesi büyütüyor.

İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME) Türkiye’yi ihracatta dünyanın merkezi haline getirme hedefiyle İhracat Seferberliği ilan etti.

İhracat Seferberliği Programı takvimi açıklandı

Türkiye’de ihracata yeni bir boyut kazandırmayı hedefleyen ihracat seferberliği projesinin takvimi açıklandı.

Dönemin gerekliliklerine ve hızına uygun hareket edilecek Proje ile, Covid sonrası ihracat için ‘yerinde ihracat modeli’, şehir şehir ihracatçılara anlatılacak.

Daha efektif, daha hızlı ve daha odaklı bir ihracat için ihracat seferberliğinin bu yılki teması, dönüşüm ve dijitalleşme olarak belirlendi. İhracata değer katacak ve aynı zamanda ihracatı 3D bir hale getirecek olan girişim ile Türkiye ihracatın yıldızı olacak.

saglik-turizmi-gidahattiHedef sektör, Sağlık Turizmi

Yeni nesil ihracatçılığın en önemli parçalarından biri olan sağlık turizmi, bu yılki hedef sektör olarak belirlendi. İGEME tarafından başlatılan ihracat seferberliği ile sahip olduğu potansiyeli ile sağlık turizminde dünya da önde gelen ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, sağlık turizminde bir marka haline gelmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında yapılacak olan zirvelerde dijital dönüşüm ve e-ihracat konusu ele alınacak. İhracat ihtiyaç duyduğu yenilenmeyi elde etmesini sağlayacak bu zirveler ile firmaların yeni nesil ihracatçılıkta izlemesi gereken yol haritaları şekillenecek.

“İhracat, ülke ekonomisi için can suyu”

İGEME CEO’su Murat Işık, proje ile ilgili olarak, “İhracat bir ülke ekonomisi için can suyudur. Eğer can suyunuz kesilirse yaşamsal faaliyetlerinizde aksamalar meydana gelir. Bizde Türkiye’nin yaşamsal faaliyetlerinde aksamalar meydana gelmemesi adına ihracat seferberliği ile dönüşümü yakalamayı hedefliyoruz. İhracatta dijitalleşmenin önemini dünya üzerinde adından söz ettiren şirketlerde gördük. İhracat seferberliği ile ihracatın her alanında bu başarıları elde etme amacı taşıyoruz. İhracat seferberliği takviminin başlaması ile Türkiye ihracatı yeni bir sürece girmiş olacak” dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.