Gıda Hattı

İhracat Rekortmeni Yumurtacı Yem Derdine Düştü

22 Ocak 2008, 16:02
Paylaş

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Derya Pala, TMO’nun mısır tahsisi için firmalara tarihi geç bildirmesi ve birliğin kapasite raporlarının dikkate alınmaması nedeniyle çok sayıda yumurta firmasının yem alamadığını söyledi.

İki yıl önce 18 milyon dolar olan ihracatlarını, geçen yıl yüzde 260 oranında artırarak 68 milyon dolara çıkaran yumurta üreticileri, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) yemlik mısır tahsislerinde uyguladığı yöntem nedeniyle zor duruma düştü.

Derince Limanı’nda tahliyesi yapılan 50 bin ton ithal mısırın dağıtımında, üretimin yüzde 80’ini yapan 600 ortaklı Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nin (YUM-BİR) kapasite raporlarının dikkate alınmaması, yem dağıtımında adaletsizlik yapıldığı iddialarını gündeme getirdi. 15 Ocak’ta başvuru süresi dolan mısır tahsisi için firmalara 14 Ocak’ta resmi yazı gönderilmesi de çok sayıda firmanın yem alamamasına neden oldu.

Geçen yıl 300 bin ton mısırın kanatlı hayvan, yem üreticileri ve yumurta üreticilerinin resmi temsilcilerinin raporları doğrultusunda dağıtıldığını belirten Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Derya Pala, “Ama bu yıl birliğimiz dikkate alınmadı. Bizim her ay güncellediğimiz kapasite raporları yerine, tarım il ve ilçe müdürlüklerinin 6 ay önce hazırladığı raporlar dikkate alındı. Üstelik bahara kadar mısır dağıtımı yapılmayacağı söylenirken ani bir kararla tahsis için başvurular istendi. Bize yazı 14 Ocak’ta geldi. Gerekli belgelerin hazırlanması için verilen süre sadece bir gün. Dolayısıyla çok sayıda üretici bu tahsislerden yararlanamadı” dedi.

İhracat kesintiye uğramamalı

Üyeleri olan 16 birliğin üretimlerinin yüzde 10’unu ihracata yönlendirme kararı alarak küçük üreticilere dış pazarları açtıklarını belirten Pala, şöyle konuştu: “Daha önce ihracatı büyük firmalar yapıyordu. Üretim artınca veya iç piyasa fiyatları düşünce ihracat yapılıyordu. Biz bunu kırdık ve ihracatı sürekli hale getirdik. 1.5 yıldır kesintisiz ihracat yapıyoruz. Başlıca pazarlarımız Irak, Suriye, İsrail, Nahçıvan, Ermenistan. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’e ihracat yapmak için çalışmalar sürüyor. Yem tedarikinde yaşanan sorun, ihracatta yakaladığımız başarıyı engellememeli.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.