Gıda Hattı

IFC'den Küçük Şirketlere Kur Riski Uyarısı

15 Kasım 2007, 18:32
Paylaş

Uluslararası Finans Kuruluşu (IFC) Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat, küresel krizin boyutlarının bilinmediğini belirterek, 'Türk şirketleri kullandıkları para birimleri arasındaki tutarsızlığı gidermeli' dedi

Kriz dönemlerinde özellikle gelişmekte olan ülkelerin finansal kaynak amacıyla can simidi gibi sarıldığı Dünya Bankası Grubu'na bağlı Uluslararası Finans Kuruluşu (International Finance Corparation/IFC), Türk şirketlerini kur riskine dikkat etmeleri konusunda uyardı. Şekerbank'a 7 yıl vadeli, libor+1,85 faizle 36 milyon euro kredi sağlanması ile ilgili olarak İstanbul'da bulunan IFC Güney Avrupa ve Orta Asya Direktörü Shahbaz Mavaddat, ABD'de yüksek riskli konut kredilerin (subprime) ateşlediği küresel krizin boyutunun bilinmediğine dikkat çekerek, Türk şirketlerinin titiz bir risk yönetimi uygulaması gerektiğini söyledi.

Referans'ın sorularını yanıtlayan Mavaddat, Türkiye'de özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletleler'in (KOBİ) döviz açık pozisyonlarına dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulunarak, "Şirketler kullandıkları para birimleri arasındaki tutarsızlığı gidermeli. Ayrıca çok titiz bir risk yönetimi uygulamalılar" diye konuştu.

Borçlanma maliyetlerinin bütün dünyada arttığına dikkat çeken Mavaddat, ancak bununla ilgili olarak geleceğe dönük bir tahmin yapmanın çok zor olduğunu söyledi. "Dünya genelinde yaşananlarla ilgili ekonomistler bile farklı şeyler söylüyor" diyen Mavaddat, ayrıca borçlanma maliyetinin de bir ülkeden diğerine, bir şirketten, bir başka şirkete göre farklılık gösterdiğini ifade etti. Mavaddat, "Genelleme yapılmamalı. Biz müşterilerin tek tek durumuna bakmak dışında, uzun dönemde içinde bulundukları piyasanın seyrini öngörmeye çalışarak finansman veriyoruz" diye konuştu.

Türkiye'deki bankalarda subprime ürünü olmadığı için çok fazla etkilenmediklerini kaydeden Mavaddat, "Dünya ekonomisinin önümüzdeki yıl böyle bir sıkıntıyı telafi edecek güçte olduğuna inanıyorum" dedi.

IFC olarak piyasaları yakından izleyip, buna göre tavır aldıklarını belirten Mavaddat,"Müşterimizin de kredibilitesi ve aldığı bu finansmanı değerlendirebilecek olması da çok önemli. Ama biz, normalde diğer aktörlerin kredi vermeye yanaşmadığı ortamlarda finansman sağlayan bir kuruluşuz" diye konuştu. 2008'de gelişmekte olan ülkelere 9 milyar dolarlık bir finansman ayırdıklarını kaydeden Mavaddat, ancak ihtiyaç olursa bu rakamı artırabileceklerini de vurguladı.

"2008'de de IFC, 50 yıldır olduğu gibi boşluk doldurmaya devam edecek" diyen Mavaddat, Türkiye'ye 2001 Krizi'nde kimse yardım eli uzatmazken kendilerinin kredi vermeye devam ettiğini hatırlattı. Mavaddat, "Müşterimizin kredi alabilirlilik kavramına çok dikkat ederiz ve bulunduğumuz ülkenin 50 yıllık siciline bakarız. Böyle olduğu sürece de desteklemeyi sürdürüyoruz. Başka kimse yokken de biz Türkiye'deydik. Bu desteği sürdürmeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Türkiye’de kredi alamayan segmentlere ulaşmayı ve toplumun en az gelişmiş kesimlerine, kırsal bölgelerine finans imkanı sunmayı amaçladıklarını söyleyen Mavaddat, 1956 yılından bu yana bulundukları Türkiye’de, toplam 2.7 milyar dolarlık kredi sağladıklarını kaydederek, sadece 2007’nin ilk altı ayında kullandırdıkları kredinin ise 1.5 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.