AramaArama
Gıda Hattı

İdrar yolları enfeksiyonlarını azaltmada turna yemişi etkisi!

7 Kasım 2016, 15:04
Paylaş
İdrar yolları enfeksiyonlarını azaltmada turna yemişi etkisi!

25. Ulusal Üroloji Kongresi’nde, Turna Yemişi (cranberry)nin idrar yolları enfeksiyonlarını azaltmadaki avantajlı rolü tartışıldı. Prof. Dr. Barış Nuhoğlu, idrar yolu enfeksiyonlarının kadınlarda en çok görülen enfeksiyon türü olduğunu belirterek, “Ülkemizde antibiyotik direnci oranlarını yavaşlatmak için büyük bir fırsat bulunmakta” dedi.

turna-yemisi-gidahattiKıbrıs, Girne’de Türk Üroloji Derneği tarafından düzenlenen 25. Ulusal Üroloji Kongresi’nde, turna yemişinin (Cranberry), özellikle kadın sağlığı üzerine pozitif etkileri dile getirildi.

Yaklaşık 400 konuşmanın gerçekleştiği kongrede, Prof. Dr. Barış Nuhoğlu idrar yolları enfeksiyonlarını azaltmak için turna yemişi (cranberry) besinsel yaklaşımından bahsetti.

‘Turna yemişi, güçlü bir alternatif çözüm olabilir’

Prof. Dr. Barış Nuhoğlu, idrar yolu enfeksiyonlarının kadınlarda en çok görülen enfeksiyon türü olduğunu belirtti ve bu tür enfeksiyonların için tercih edilen tedavi yönteminin antibiyotikler olduğunu söyledi.

turna-yemisi-4-gidahattiNuhoğlu, turna yemişi (cranberry) gibi alternatif önleyici ve potansiyel iyileştirici yöntemlere de dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Ülkemizde antibiyotik direnci oranlarını yavaşlatmak için büyük bir fırsat bulunmakta. Doktorları ve hastaları, idrar yolları enfeksiyonları gibi sık görülen hastalıkarın alternatif tedavi yöntemleri konusunda eğitebilirsek, artan direnç sorununu da giderebiliriz. Turna yemişinin anti-bakteriyel özelliği, belli bakterilerin yapışıp idrar yolları enfeksiyonuna sebep olmasını engelleyerek, vücudu arındırıp temizleyebilir.

Bunun sonucunda, araştırmacılar turna yemişi tüketimi ile sıkça rahatsızlık çeken kadınlardaki idrar yolu enfeksiyonlarının azalması arasında bir korelasyon (bağlantı) gözlemlediler. Daha az miktarda enfeksiyon, daha az antibiyotik kullanımı ve antibiyotik direnci riskinin azalması demek”

Prof. Dr. Nuhoğlu, turna yemişinin (cranberry) semptomatik idrar yolu enfeksiyonlarına karşı savaşındaki ve küresel antibiyotik direncindeki rolünü inceleyen klinik denemeler hakkında şu bilgileri verdi: “Günde 8 ons’luk (240 ml) bir bardak turna yemişi (cranberry) suyu içmek, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları görülen kadınların yüzde 40’ında semptomatik idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlanmasını azaltıyor. Bu idrar yolu enfeksiyonlarının insanlar üzerindeki yükünü hafifletiyor ve idrar yolu enfeksiyonları tedavisi sebebiyle kullanılan antibiyotik miktarını azaltıyor.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.