Gıda Hattı

İdol Şarapları'ndan 24 Milyon YTL'lik Yatırım

10 Ocak 2008, 15:28
Paylaş

İzmir'in önde gelen işadamları tarafından çok ortaklı bir yapıda, şarap üretimi için Torbalı'da kurulan İdol Şarapları'nın, 3 milyon litre üretim kapasiteli tesisleri için yaklaşık 24 milyon YTL'lik yatırım yapıldı. Tadı, kalitesi ve fiyatıyla "dengeli" bir şarap olma iddiasıyla yola çıkan İdol'ün dağıtımını ve pazarlamasını Efe Alkollü İçecekler Tic. AŞ yapıyor. İdol Kırmızı ve İdol Beyaz ürünlerinin yanı sıra "premium" ve "süper premium" segmentindeki ürünlerin raflarda yerini aldığını kaydeden İdol Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, şişe ve etiket tasarımının, ünlü ingiliz tasarım firması Taylor Design tarafından yapıldığını belirtti.

Demirtaş, "Şaraplar, önolog Franc Peluso, agronomist Luca Toninato ve şarapçılık konusunda uzman Milano Üniversitesi'nden Ordinaryus Profesör Atillio Scienza danışmanlığında, 2000 dönüm arazinin 1168 dönümlük bölümünde üretiliyor. Şaraplar, Cabernet Sauvignon, Merlot, Şiraz, Grenache, Tempranillo, Sangiovese, Montepulciano, Petit Verdot, Cabernet Franc, Alicante, Marselan, Viognier, Tannat ve Bornova Misketi gibi toplam 19 üzüm çeşidinin içinde bulunduğu bağdan ve Çeşme-Urla bağlarında İdol Şarapçılık'ın kontrolü altında üretilen üzümlerden hazırlanıyor" diye konuştu.

Türkiye ilk 5 arasında

Şarap yatırımına, ilk çağdan günümüze en kaliteli şarapların üretildiği topraklarda iddialı bir şarap üretimi yapmak amacıyla girdiklerini ifade eden Demirtaş, Türkiye'nin bağ alanları büyüklüğü açısından dünyada ilk 5 arasına girdiğini dile getirdi. Şarap üretiminde ve tüketiminde ise Türkiye'nin son sıralarda yer alıdığın vurgulayan Demirtaş, şöyle konuştu: "Ayrıca şu anda her ne kadar mevcut üretici firmalar arasında sıkı bir rekabet var gibi görünse de, firmaların öncelikle standart kalite çizgilerini yükseltmeleri, tüketici ile daha yakın ilişkilere girerek şarabı sevdirmeleri, ulaşımını ve tüketimini çeşitli yollarla pratik hale getirmeleri gerekiyor. Biz İdol'le tüketicilere her anlamda dengeli şaraplar sunarak pazardaki bu boşluğu doldurmaya talibiz."

550 bin sertifikalı Fransız fidanı dikildi

İdol Şarapları Yönetim Kurulu Üyesi Egemen Demirtaş şarapların Avrupalı uzmanların danışmanlığında, son derece ileri teknolojiye sahip sistemle ve çok özel üzümlerden üretildiğine dikkat çekerek, Fransa'dan özel olarak getirtilen 550 bin adet sertifikalı fidan makinalı dikim sistemiyle dikildiğin kaydetti. Demirtaş şu bilgileri verdi: "Mikrovinifikasyon tesisi, İtalyan ve Fransız önologların ve bağ uzmanlarının yerel üzüm ve şarap çeşitlerini tanıması, yerel üzüm çeşitlerindeki şeker-asit dengesini incelemesi, üzüm olgunlaşmasını takip etmesi, gelecekte üretim için alımı yapılacak olan üzüm çeşitlerine karar verilmesi, alım yapılacak bölgeler ile üreticilerin tanımlanması ve üretimi yapılacak şarap çeşitlerine veri oluşturulması maksadıyla 2 yıl önce faaliyete başladı. İdol AŞ, bu yıl için Ege Bölgesi'nde yer alan bağlardan kontrollü olarak alınan üzümlerden şarap üretimi yapılıyor 2008'den itibaren kendi hasatımızdan elde ettiğimiz ve en kaliteli üzümlerin yetiştiği Çeşme yarımadası bağlarından aldığımız üzümlerle üretime devam edeceğiz."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.